Świadczenie postojowe - komu przysługuje?

Świadczenie postojowe to świadczenie przyjęte w tzw. "tarczy antykryzysowej”, które przewidziane zostało dla wsparcia przedsiębiorców. Wsparcie dotyczy głównie osób samozatrudnionych oraz osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.
Świadczenie postojowe jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kwocie 2080 zł lub 1300 zł.

Świadczenie postojowe przysługuje:

- Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą,

- Osobie wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą Kodeks Cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło pod warunkiem, że osoba ta nie podlega ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu.

Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020 r.

Osobie wykonującej pracę na postawie umowy cywilnoprawnej świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 r.

Ze świadczenia postojowego nie dokonuje się egzekucji i potrąceń, nie pobiera podatku i składek na ubezpieczenie społeczne.

Świadczenia postojowego może uzyskać jedynie osoby zamieszkujące na terenie Polski , jeżeli są:

1) obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej lub

2) posiadającymi prawo pobytu, lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub

3) cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalenie prawa do świadczenia następuje na wniosek osoby uprawnionej składany do ZUS, w przypadku osoby wykonującej umowę cywilnoprawną wniosek składany jest do ZUS za pośrednictwem odpowiednio zleceniodawcy lub zamawiającego.

Wniosek o świadczenie postojowe może być złożony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym za pomocą profilu informatycznego utworzonego systemie teleinformacyjnym udostępnionym przez zakład ubezpieczeń społecznych.

Wniosek RSP_D_PAPIER_31.03.2020 (1) do pobrania

Wniosek o świadczenie postojowe powinien zawierać:

1) dane osoby uprawnionej:

a) imię i nazwisko,

b) numer PESEL, a jeżeli nie nadano tego numeru, serię i numer dowodu osobistego lub numer paszportu

c) numer NIP, a jeżeli nie nadano tego numeru, numery PESEL i REGON

d) adres do korespondencji w przypadku osób zatrudnionych na postawie umów cywilnoprawnych)

e) nazwę skróconą płatnika składek w przypadku osób, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

f) wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej;

2) dane odpowiednio zleceniodawcy albo zamawiającego, za którego pośrednictwem składany jest wniosek:

a) imię i nazwisko, nazwę skróconą,

b) numer NIP, a jeżeli nie nadano tego numeru-numery PESEL i REGON,

c) adres do korespondencji;

4) oświadczenie osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą potwierdzające:

a) uzyskanie w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe przychodu nie wyższego od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku,

b) przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej,

c) uzyskanie w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe przychodu o co najmniej 15% niższego od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc, jeżeli nie zawiesiła prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;

5) inne informacje niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia postojowe

6) podpis wnioskodawcy.

Zleceniobiorca i zamawiający w przypadku zleceniodawcy lub zamawiającego musi załączyć do wniosku:

kopię umów cywilnoprawnych, a także oświadczenie potwierdzające:

- niedojście do skutku lub ograniczenie wykonywania umowy cywilnoprawnej z powodu przestoju w prowadzeniu działalności,

- datę zawarcia i wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej,

- uzyskanie przez osobę wykonującą umowę cywilnoprawną w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, przychodu nie wyższego niż 300 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach funduszu ubezpieczeń społecznych obowiązujących od dnia złożenia wniosku,

- otrzymanie oświadczenia od osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu oraz o wysokości uzyskanych przychodów innych umów cywilnoprawnych.

Wnioski oświadczenia postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym ustąpił stan epidemii.

Odmowa przyznania świadczenia postojowego następuje w drodze decyzji. Od decyzji o odmowie przyznania prawa do świadczenia postojowego przysługuje odwołanie do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Osoba która pobrała nienależne świadczenie (np na podstawie nieprawdziwego oświadczenia), będzie obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi.

autor

radca prawny Katarzyna Grandus

tel. 733130581 email grandus@onet.pl

www.grandus@com.pl