Protest wyborczy.
Pytanie z dnia 11 kwietnia
Witam,
Piszę w sprawie protestu wyborczego.
Jestem pełnomocnikiem komitetu wyborczego z Gminy ....... (która to osiągnęła najwyższą frekwencję w Polsce w wyborach samorządowych).
Po ogłoszeniu wyników i przeanalizowaniu protokołów z wyborów z dnia 7 kwietnia 2024 i protokołów z dnia 15 października 2023 okazało się, że w naszej małej wiejskiej gminie przybyło 166 osób uprawnionych do głosowania oraz w dniu 7 kwietnia 2024 roku głosowało w wyborach aż 36 wyborców poprzez pełnomocników. Rozmowy z mieszkańcami wykazały, że część uprawnionych do głosowania była z poza naszej gminy, sami mieszkańcy się dziwili skąd te obce osoby się znalazły w naszych lokalach wyborczych. Jesteśmy małą gminą wiejską, gdzie każdy każdego zna i ciężko nie zauważyć nowe osoby. Jesteśmy przekonani, że wójt upoważnił/zameldował obce osoby w celu głosowania na Niego raz Jego radnych. W niektórych miejscowościach różnica pomiędzy kandydatami na radnych wynosiła od 2 do 10 głosów. Po przeanalizowaniu protokołów z dnia 7 kwietnia 2024 i 15 październik 2023 wiemy że:
w okręgu wyborczym nr 1 dopisano 72 wyborców, było również 7 pełnomocnictw do głosowania
w okręgu wyborczym nr 2 dopisano 29 wyborców + 10 pełnomocnictw
w okręgu wyborczym nr 3 dopisano 26 wyborców + 12 pełnomocnictw
w okręgu wyborczym nr 4 dopisano 16 wyborców + 5 pełnomocnictw
w okręgu wyborczym nr 5 dopisano 23 wyborców + 2 pełnomocnictwa
W ostatnich latach w naszej gminie corocznie więcej ludzi umiera niż się rodzi, tak więc przyrost naturalny nie mógł być czynnikiem powodującym wzrost liczby wyborców. W większości wiemy z których domów były te nieznane osoby. To przyczyniło się do przegrania niektórych radnych. Wyszło na to, że radnych wybrali nam obce osoby. W związku z powyższym mam pytanie, czy złożenie protestu będzie zasadnym, czy jest jakiś możliwy sposób aby zweryfikować listy wyborców?
Beata
Zgłoszenie protestu wyborczego w opisanej sytuacji wydaje się być uzasadnione, biorąc pod uwagę opisane nieprawidłowości. Protest wyborczy w polskim systemie prawnym jest formalnym środkiem zaskarżenia wyników wyborów, jeśli istnieją podejrzenia, że doszło do naruszeń prawa, które mogły mieć wpływ na wynik wyborów. Jakie kroki możecie podjąć? Zbieranie dowodów: Ważne jest, aby zebrać jak najwięcej dowodów na poparcie zarzutów. Mogą to być zeznania świadków, zdjęcia, nagrania wideo, kopie protokołów wyborczych i inne dokumenty, które mogą potwierdzić nieprawidłowości.Ważne jest właśnie zebranie tych dokumentów i dołączenie dowodów lub wskazanie świadków, którzy mogą potwierdzić przedstawione okoliczności. Analiza protokołów wyborczych: Warto dokładnie przeanalizować protokoły z poszczególnych komisji wyborczych, aby sprawdzić, czy nie wystąpiły tam jakieś nieścisłości lub błędy. Konsultacja z prawnikiem: Zalecane jest skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie wyborczym, który może pomóc w prawidłowym przygotowaniu protestu oraz doradzić w dalszych działaniach. Być może możecie również poprosić o wgląd do list wyborców, aby zweryfikować, czy osoby, które zagłosowały, były uprawnione do głosowania w danej gminie. Lista wyborców jest przygotowywana przez gminę i powinna być dostępna do wglądu w urzędzie gminy. Jeżeli istnieje podejrzenie, że doszło do manipulacji listami wyborczymi lub innych poważnych naruszeń prawa wyborczego, zasadne może być również zgłoszenie sprawy do prokuratury, jako że takie działania mogą wyczerpywać znamiona przestępstwa. Przygotowanie solidnej bazy dowodowej i fachowa reprezentacja prawna mogą znacząco zwiększyć szanse na pomyślne rozpatrzenie protestu. Proszę pamiętać, że terminy w sprawach wyborczych są bardzo restrykcyjne. Zespół SpecPrawnik
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.