Koronawirus uderza w rynek prawniczy: średni spadek przychodów o 37 proc.

Koronawirus uderza w rynek prawniczy: średni spadek przychodów o 37 proc.

W najbliższych dwóch miesiącach przychody kancelarii prawnych spadną średnio o 37 proc. Co piąty badany wskazuje na spadek nawet o 80 proc. Narzędziami w walce o klienta będą nowe technologie i umiejętność reagowania na potrzeby rynku – pisze portal Prawo.pl

Badania zostały przeprowadzone przez profesora Ryszarda Sowińskiego z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu w trzecim i czwartym tygodniu epidemii koronawirusa w Polsce (31 marca - 16 kwietnia). Inicjatywie patronują Wolters Kluwer Polska, Komisja Doskonalenia Zawodowego Krajowej Izby Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka.

 

W badaniu wzięło udział 600 przedstawicieli kancelarii prawnych, w tym 304 kancelarie radcowskie, 168 adwokackie i 43 radcowsko-adwokackie. Ankieta została wypełniona także przez przedstawicieli innych firm prawniczych - kancelarii notarialnych, podatkowych, restrukturyzacyjnych, komorniczych, windykacyjnych, odszkodowawczych oraz prawnicy przedsiębiorstw.

- Wyniki potwierdzają wcześniejsze obserwacje rynku. To, co jest dla mnie zaskoczeniem, to tempo i głębokość zmian. Nie spodziewałem się na przykład, że prognozowany spadek przychodów kancelarii będzie tak głęboki, albo że poziom stresu wśród prawników będzie tak wysoki. Dobrze jest sprawdzić na ile intuicja pokrywa się z twardą rzeczywistością - mówi autor badania prof. Ryszard Sowiński portalowi Prawo.pl.

 

Z badania wynika, że w najtrudniejszej sytuacji są kancelarie prowadzące sprawy sądowe. Spadki prognozują przede wszystkim kancelarie adwokackie - w kolejnych dwóch miesiącach - na 49 proc., natomiast radcowskie - na 40 proc., a radcowsko-adwokackie - na 28 proc.

61 proc. kancelarii zatrudniających powyżej 10 osób planuje lub już zmniejszyło zatrudnienie, a 59 proc. kancelarii indywidualnych (2-5 prawników) oraz 55 proc. kancelarii wieloosobowych planuje obniżenie wynagrodzeń.

Widać również wyraźny spadek zainteresowania usługami. W przypadku klientów indywidualnych wskazuje na to 69 proc. respondentów, a w przypadku instytucjonalnych - 59 proc.

 

- Zawsze podkreślałam, ze przewaga prawników na rynku będzie budowana na dwóch elementach: z konkurencją wygrają ci, którzy potrafią opanować nowe technologie i ci, którzy będą posiadać umiejętności miękkie – potrafią utrzymać relacje z klientami i okażą się skutecznymi negocjatorami  - mówi prezes KRRP Maciej Bobrowicz w rozmowie z Prawo.pl i dodaje, że chodzi m.in. o takie kwestie jak umiejętność funkcjonowania na poziomie wideokonferencji i rozmawiania online z klientami, prezentowania dokumentów, pracowania na odległość.

 

- Myślę, że te kancelarie, które teraz działają aktywnie, nawet jeśli nie pozyskują nowych zleceń, wzmacniają swoją pozycję. W jaki sposób? Choćby poprzez eksponowanie marki, nawiązywanie nowych kontaktów, współpracę z nowymi partnerami biznesowymi, wzmacnianie relacji z klientami i w zespole, uczenie się nowych umiejętności, analizę nowych potrzeb klientów. W social mediach widać kto działa aktywnie, kto pomaga klientom, kto organizuje szkolenia, webinary. Jest natomiast całkiem spora grupa prawników, których działania ograniczają się do porządkowania zaległości i oczekiwania na rozwój sytuacji. Kiedy sytuacja na rynku się ustabilizuje, ich pozycja konkurencyjna może ulec istotnemu pogorszeniu – mówi prof. Sowiński.

 

Źródło: Prawo.pl