Prawniku, robisz content marketing? Te narzędzia mogą okazać się przydatne
Robienie contentu – na przykład prowadzenie bloga czy sporządzenie raportu – to jedno, a dystrybucja tego dalej (w formie graficznej czy wideo), to zupełnie coś innego. Wielu prawników wcale nie martwi się o przygotowanie treści, lecz o późniejszą wizualizację swojego materiału. Dlatego przygotowaliśmy listę narzędzi, które mogą Wam się przydać. Mają różne cele, właściwie to są darmowe, ale co najważniejsze – są proste w użyciu.
Unsplash
Zacznijmy od najważniejszego, czyli dobrego zdjęcia. Za stocki trzeba zapłacić, ten jest darmowy i naprawdę bardzo, bardzo dobry. Mowa oczywiście o Unsplash’u. Znajdziecie tam świetne zdjęcia w doskonałej rozdzielczości, które możecie wykorzystywać dowoli. Sprawdźcie koniecznie!
Canva
Jeżeli macie już dostęp do darmowego stocka zdjęć, pójdźmy o krok dalej. Na pewno słyszeliście o Canvie, programie wszystkich grafików-amatorów, którzy z wdzięcznością korzystają z tego doskonałego narzędzia czyniącego cuda. Canva w wersji pro (masz dostęp do wszystkich zdjęć i wektorów) jest płatna. Ale uwierzcie nam, że absolutnie nie potrzebujecie tej opcji, ponieważ wszystko, co Canva Wam ofiaruje w opcji free zupełnie wystarczy do tworzenia super grafik.
Wypiszmy w punktach wszystkie te dobrodziejstwa:
- Po pierwsze macie do wyboru mnóstwo gotowych formatów, z których możecie skorzystać (od postów na social media, przez prezentacje, po infografiki).
- Po drugie – jeśli potrzebujecie grafiki o innym wymiarze – po prostu wybieracie „utwórz projekt > wymiary niestandardowe” i przygotowujecie to, co jest Wam potrzebne.
- Po trzecie – Canva ma do każdego formatu przygotowane szablony, z których możecie skorzystać jeśli brakuje wam weny (możecie je też dowolnie modyfikować).
- Po czwarte – możecie skorzystać z darmowych wektorów i zdjęć, a jeśli nie znajdziecie tego, czego akurat szukacie, macie możliwość wgrania dowolnej grafiki (na przykład z Unsplash’a), której potrzebujecie i wykorzystania jej w swoim projekcie.
- Po piąte – Canva pozwala także na dodawanie do grafiki ruchomych elementów (gotowych, musicie tylko wybrać z listy).
- Po szóste – wszystkie Wasze projekty są przechowywane na koncie, więc możecie do nich wrócić w dowolnym momencie.
Canva do świetny, intuicyjny, prosty w obsłudze program dla każdego początkującego „grafika”. Polecamy wypróbować, może okazać się niezastąpiona na co dzień.
Piktochart
Pichtochart może posłużyć Wam do robienia infografik (ale za jego pomocą wykonacie także prezentacje, plakaty, raporty, ulotki i grafiki na social media). My skupimy się tylko na pierwszej funkcji. Jeżeli lubicie taki format, pokochacie to narzędzie. Oczywiście jest ono (częściowo) płatne. Ceną za korzystanie z wersji darmowej jest logotyp Piktocharta u dołu infografiki, wiec można jakoś to przeboleć😉
Co jest takie fajne w Pictocharcie?
- Po pierwsze możecie pracować na gotowych schematach. Do wyboru macie dziesiątki szablonów, które zaadoptujecie do swoich projektów. Oczywiście mogą być one jedynie inspiracją, ponieważ przy pomocy tego narzędzia od początku do końca stworzycie także swoją infografikę z dostępnych (lub wgranych przez Was) elementów.
- Po drugie tych elementów do wyboru (ikon i kształtów) jest mnóstwo, a do tego są one naprawdę na wysokim poziomie.
- Po trzecie wyszukiwarka zdjęć bazuje na Unsplashu, więc wszystkie są darmowe😊
- Po czwarte możecie dodawać profesjonalne listy, osie czasu, porównania (korzystając z gotowych elementów do edycji).
- Po piąte i najlepsze – Pictochart daje Wam możliwość stworzenia wykresów, dodania map i filmów.
To narzędzie spodoba Wam się, jeśli pracujecie na danych i chcecie je pokazać w atrakcyjnej formie. Jest proste w użyciu, a efekty pracy to pełen profesjonalizm, którego nie powstydziłby się żaden grafik.
LUMEN5
Robi się coraz ciekawiej. LUMEN5 to narzędzie do robienia wideo z napisanego tekstu. Magia! Wrzucacie link do artykułu i voilà: filmik gotowy. Oczywiście program nie jest nieomylny, nie zawsze wybiera najciekawsze fragmenty tekstu, ale możecie mu pomóc i zmienić wybrane elementy. Problem bywa też ze zdjęciami, które wybiera jako tło, ale to również możecie w prosty sposób rozwiązać i wrzucić własne grafiki (na przykład zdjęcia ze znanego Wam już Unsplasha). Następnie gotowy materiał pobieracie na swój komputer w formacie MP4 i możecie użyć go do promocji swoich tekstów w social mediach (wybieracie kanał i tworzysz dedykowany format na Facebooka, Instagram, Twittera, Snapchata albo YouTube’a). Mimo tych drobnych niedoskonałości, będziecie zachwyceni prostotą tego narzędzia i efektami, które daje przy minimalnym nakładzie czasowym.
Niestety w wersji bezpłatnej dodajecie bonus w postaci reklamy narzędzia na końcu każdego materiału z wyjątkiem Story, dlatego właśnie do przygotowania tego formatu najbardziej polecamy Wam LUMEN5.
Unfold
Bawimy się dalej. Unfold to aplikacja do tworzenia pięknych Insta Stories. Zatem jeśli działacie na Instagramie, koniecznie wypróbujcie to narzędzie.
Dzięki tej aplikacji możecie dodać efektowne fonty oraz ramki, co w konsekwencji całkowicie zmienia wygląd treści, które publikujecie. Aplikację trzeba pobrać na telefon (działa zarówno na Androidzie, jak i iOS) i w sumie jest darmowa. Można ją rozszerzyć o nowe pakiety szablonów, które są już płatne (ale to niewielki koszt).
Unfold to kolejna aplikacja, która jest bardzo prosta w użyciu, dlatego nawet początkujący użytkownik nie będzie miał problemu z obsługa tego narzędzia.
Snapseed
Kolejna aplikacja na telefon (lub tablet). Dla wymagających. Snapseed służy do obróbki zdjęć i to na bardzo wysokim poziomie. Tym razem nie korzystacie jedynie z filtrów i efektów, ale faktycznie możecie edytować swoje zdjęcia jak profesjonalny grafik. I to wszystko na ekranie smartfona!
Jakie możliwości edycji ma ta aplikacja? M.in. ustawiania kontrastu, nasycenia, balansu bieli, jasności, wyostrzania i kadrowania. Do tego zmiany parametrów możecie dokonać dla całego zdjęcia lub punktowo.
To narzędzie przyda Wam się nie tylko do tworzenia contentu, ale także do obróbki zdjęć prywatnych. Raz oswojone pozostanie z Wami na bardzo, bardzo długo.
Quik
Mamy omówione zdjęcia, a co z wideo? Quik to edytor stworzony przez GoPro, który daje świetne efekty wizualne.
To narzędzie posłuży Wam do szybkiego montażu zdjęć i filmów. Do Waszej dyspozycji oddano kilkanaście różnych motywów, które różnią się od siebie stylem, kolorami, czcionkami, efektami przejść i animacjami. Reasumując – wrzucacie swój filmik (lub zdjęcie) i udoskonalacie projekt dodając napisy, motywy, muzykę, filtry etc. Filmik możecie „pociąć”, a nawet zapętlić. Materiał przygotujecie w kwadracie i pionie.
Uwaga: to jest darmowa aplikacja. Na końcu dodawany jest logotyp narzędzia, ale w trakcie tworzenia filmu możecie ręcznie usunąć slajd promocyjny😊