Wybierz kategorię:
Potrzebuję:
Kancelaria adwokacka Mateusz Kubica
11 Listopada 60-62, pok. 311, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 24 godzin
Witam chciała bym zapytać czy jest szansa o ubieganie się spadku po dziadkach? Dziadek był architektem wybudował 2 domy z tego co wiem podobno niema testamentu .. A jedna połowa domu jest mojego taty . Nas dzieci była 4ale siostra najstarsza zmarła kilka lat temu do tego za jednym domem jest duża działka . Proszę mi powiedzieć czy jest szansa ubiegania się o jakąś czesc ... w jednym z domów mieszka mój tata I jego konkubina która zrobiła wszytko by się nas z stamtąd pozbyć wzięła z tatą ślub cywilny I teraz się boję żeby ona wszystkiego nie zabrała po tacie...
Szanowna Pani. Aby udzielić odpowiedzi na pytanie należałoby zapoznać się z księgami wieczystymi nieruchomości aby potwierdzić, iż Pani dziadek był ich właścicielem. Następnym etapem byłoby przeprowadzenie postępowania spadkowego. W toku tego postępowania można także spróbować zabezpieczyć majątek tak aby nie został zbyty. Pani sprawa wydaje się bardziej skomplikowana niż można udzielić porady prawnej w ramach tego serwisu, ponieważ wymaga zapoznania się z dość obszerną dokumentacją.
Witam. Mój tata przed śmiercią przekazał cały majątek darowizną mojej mamie w obecności notariusza ( z uwagi na chorobę i niemożność złożenia podpisu wykonano odcisk tuszowy jego palca) Mama jest pod dużym wpływem osób trzecich. Czy mi i moim dwóm siostrom należy się prawo do zachowku ? Jeżeli tak to jak wygląda procedura uzyskania go i jaka jest wymagana dokumentacja ?
Przy założeniu, iż umowa jest ważna (w sytuacji kiedy ktoś był chory warto się zastanowić czy sama umowa nie jest nieważna jako złożona w stanie wyłączającym swobodne wyrażenie woli) to wydaje się, iż możliwe będzie przeprowadzenie sprawy o zachowek. Zachowek należy się najbliższej rodzinie i wynosi on połowę należnego udziału spadkowego. Z perspektywy procedury wygląda to tak, iż pozywa się osobę wzbogaconą o wyliczoną kwotę zachowku. Co do dokumentacji to trzeba udowodnić, iż dziedziczyło by się po zmarłym, co w tej sytuacji powinno sprowadzać się do przedłożenia aktów urodzenia.
Dobry wieczór,,,mój mąż zmarł 8 lat temu,,odbyła się sprawą spadkowa i dzieci (2) przyjęły spadek w udziałach po 1/6 ,,,teraz syn chciałby zrzec się swojej części na moją korzyść,,,czy jest to możliwe i jeśli tak to jak to przeprowadzić najlepiej notarialnie .
Szanowna Pani. Wydaje się, iż najlepiej aby syn darował na Pani swój udział w spadku jednakże jest na to potrzeba zgoda pozostałych spadkobierców. Co do formy to jeżeli w skład wchodzi nieruchomość to konieczna jest forma aktu notarialnego.
Jak bez udziału sądu przeprowadzić podział spadku.Ojciec (żyjący) jest właścicielem mieszkania własnościowego.Chce go przekazać mnie i mojej siostrze.Mieszkanie zatrzymam ja,natomiast siostrze zapłacę połowę wartości mieszkania.i
Generalnie o podziale spadku możemy mówić, kiedy osoba zmarła. Dopóki żyje konieczne jest dokonanie czynności prawnej aby przekazać majątek. W opisanej sytuacji wydaje się, iż możliwe jest dokonanie darowizny przez właściciela mieszkania w formie aktu notarialnego i dokonanie w oddzielnym akcie rozliczenia z rodzeństwem. Ustalono by tak rozmiar spłaty i jej termin.
A czy rodzeństwo mojego zmarłego męża może wystąpić do sądu o podział spadku. Ja mam akt poświadczenia dziedziczenia gdzie ja I 3letni syn mamy po 1/2 cześći po zmarlym mężu
Z opisu sytuacji wynika, iż jedynymi udziałowcami w spadku jest Pani i Pani dziecko. Wniosek o dokonanie podziału spadku może zgłosić tylko osoba, która ma w tym interes prawny, więc zasadniczo tylko osoby zainteresowane i ewentualnie wierzyciele. Wydaje się więc, rodzeństwo zmarłego męża nie może wystąpić o podział spadku.
Witam w listopadzie 2018 roku zmarla babcia zostawiajac dlugi. Moja sutuacja jest taka ze rodzenstwo oraz kuzynostwo sie zzekło spadku , a ja nie zdążylam z powodu wyjazdu i dowiedzialam.sie o spadku dopiero wczoraj czy jest szansa zebym mogla zzec sie teraz tego spadku po uplywie terminu jezeli tak to co musze zrobic .
Termin do złożenia oświadczenia biegnie od daty dowiedzenia się o otwarciu spadku (czyli śmierci) osoby. Prosiłbym o wskazanie czy wiadomo było o śmierci babci zaraz po niej czy też później. Ponadto z uwagi na fakt, iż jest to babcia to należałoby wskazać, iż w pierwszej kolejności dziedziczą rodzice przy czym nie wiem czy oni żyli w chwili otwarcia spadku. I czy było jakieś postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku?
Witam, Moja siostra tydzień temu zmarła była bezdzietna, razem z mężem mają hipotekę.Okazała się nieubezpieczona od śmierci jednego z nich. Szwagier jest jedynakiem i jakoś % dziedzicze wraz z siostrą i mama po zmarłej siostrze. W tym roku będę starał się o kredyt hipoteczny i teraz pytanie czy mając mały % spadku z hipoteka mogę mieć problemy z moim kredytem ? Całe mieszkanie chcemy oddać mężowi zmarłej siostry. Proszę o pomoc ponieważ wpłaciłem zaliczkę na nowe mieszkanie a stare właśnie sprzedałem i brakuje mi 150 tys aby wszystko zapiąć na ostatni guzik.
Szanowny Pani. Dziedziczy się zarówno majątek jak i długi więc może Pan być odpowiedzialny za nie - sposób podziału majątku nie interesuje banku. W mojej ocenie najlepiej byłoby negocjując z bankiem ustalić osobę, która przejmie mieszkanie jako odpowiedzialną za dług zabezpieczony hipotecznie. Zawsze może Pan także odrzucić spadek.
Hubert ma żonę, syna Jana oraz dwie córki Urszulę i Anne. W roku 2000 daruje synowi nieruchomość co praktycznie wyczerpało majątek Huberta. W 2000 roku sporządza testament notaralny w którym powołuje na jedynego spadkobierce córkę Annę. Hubert umiera w 2017r. W jakiej części będzie mogła domagać się zachowku Anna? Czy część tego zachowku będzie obliczona z wartości nieruchomości?
Zachowek jest zawsze należny w wysokości połowy należnego udziału w spadku - w tym wypadku będzie to 1/8 majątku. Wartość darowizny powinna być uwzględniona w rozliczaniu zachowku ponieważ ograniczenie czasowe do zaliczania darowizn nie stosuje się do członków rodziny.
Witam. Odziedziczylem spadek . Oraz dług był to kredyt . Powiedziałam w skoku że osoba zmarła i skok wypowiedział kredyt . Czy jest szansa na umorzenie odsetek ?? Czy muszę spłacić całość.
W sytuacji dziedziczenia wszedł Pan we wszystkie prawa i obowiązki zmarłego (mówiąc w pewnym uproszczeniu), stąd należne odsetki trzeba spłacić. Z drugiej strony z doświadczenia mogę powiedzieć, iż w przypadku podjęcia negocjacji z bankiem czy też SKOK-iem odsetki są bardzo często umarzane w przypadku spłaty należności głównej.
Witam, mam problem z uregulowaniem sprawy spadkowej. Mieszkam wspólnie z rodzicami od urodzenia w naszym domu rodzinnym. Jest to dom własnościowy rodziców wraz z ogrodem, który kupili w trakcie małżeństwa. Wolą rodziców jest aby po ich śmierci dom był moją własnością (mam jeszcze brata, który nie chce opiekować się rodzicami i mieszka ze swoją żoną). W związku z tym rodzice sporządzili umowę o dożywocie, "zapisując" mi całą działkę w zamian za dożywotnią opiekę. Wówczas niestety nie wiedzieliśmy jednak, że taki dokument musi być spisany przed notariuszem i jest spisany odręcznie i podpisany przez rodziców. Mama niestety zmarła i teraz brat, który nie interesował się rodzicami, żąda ode mnie zachowku. Mój ojciec, który cały czas żyje nie zgadza się na to, bo ma żal do brata, że ten nawet nie zapytał o stan zdrowia rodziców. Czy jest jeszcze szansa, że mogę otrzymać od rodziców cały dom w ramach umowy o dożywocie? Czy teraz mogę tą odręcznie napisaną umowę w jakiś sposób uprawomocnić przed notariuszem, jeżeli tata potwierdzi, że taka jest ich ostatnia wola?
Aktualnie zasadne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej po mamie i spisanie umowy dożywocia z ojcem. Nie wiem czy tutaj powstaną roszczenia o zachowek u brata. Dokument umowy dożywocia spisany odręcznie można byłoby teoretycznie próbować przedstawić jako testament ale raczej się to nie uda.
15 minut rozmowy telefonicznej z doświadczonym prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić w Twojej sprawie dalej. Prawnik odpowie na pytanie i udzieli konkretnych informacji.
Zamów
Kancelaria Codex
Karpacka 24/B16, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Mateusz Szymkowiak
Nad Niprem 5 lok.2, 43-300 Bielsko-Biała
www.adwokat-szymkowiak.pl
BIELLEX KANCELARIA ADWOKACKA AGATA BIELAWSKA
Cieszyńska 59/2, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 2 godzin
Bonk Przybyszewski Wasilewski Adwokacka Spółka Partnerska
Plac Żwirki i Wigury 9a, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Przemysław Babiarz
Szewska 14, 34-120 Andrychów
Barlickiego 2, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kula
Cyniarska 22 A, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Radcy Prawnego Radca Prawny Jolanta Wykręt-Pawelec
Bielsko-Biała
Centrum Frankowe Bielsko-Biała
Wzgórze 1/4, Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Barbara Adamaszek-Byba
Młyńska 2/8, 43-300 Bielsko-Biała