Szukaj radców prawnych w twojej miejscowości

Polecani radcy prawni w Polsce

Szukasz dobrego radcy prawnego online? W serwisie Specprawnik znajdziesz kancelarie prawne z Twojej okolicy. Zarejestrowani tu prawnicy udzielają darmowych wstępnych porad prawnych. Jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz pomocy prawnika, możesz skorzystać z odpłatnej pomocy kierując się cennikiem zaproponowanym przez radcę prawnego (jeśli szukasz taniego prawnika, sortuj po „najniższa cena”). Skorzystaj także z naszego filtrowania. Kancelaria prawna, której szukasz określa kategorie problemów, którymi się zajmuje, dlatego u nas łatwo znajdziesz najlepszego radcę prawnego dla Twojej sprawy. Pomoc prawna głównie polegająca na udzielaniu porad i konsultacji prawnych to specjalność radców prawnych z naszego serwisu. Radca prawny sporządzi dla Ciebie opinię prawną, opracuje projekty aktów prawnych oraz wystąpi przed sądem lub urzędem w charakterze Twojego pełnomocnika albo obrońcy. Pamiętaj, że radca prawny może wystąpić w Twoim imieniu także przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

wiecej

Przejdź do wyszukiwarki

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Walczak

Gerwazego 2, 95-070 Aleksandrów Łódzki

  • Odpowiedzi na pytania

Witam chciałabym zapytać o wynajem mieszkania. Chodzi o to, że w lipcu wynajelismy mieszkanie z taką wadą, że woda po każdym prysznicu wylatuje spod prysznica, co powoduje to że wszędzie jest wilgoć, a my nie nadazamy z wysusza iem łazienki szczególnie teraz na chłodniejsze dni. W umowie zostalo to zawarte i właściciele zapewnili że to naprawia. Natomiast od lata nie jest to nadal naprawione, bo hydraulicy których załatwiają albo nie mają ludzi albo w ogóle tel nie odbierają. Chcielibyśmy sie wyprowadzić natychmiast i zmienić mieszkanie, lecz w umowie jest zapis, że mamy 3 miesiące wypowiedzenia, bo inaczej kaucji nie dostaniemy spowrotem. Czy faktycznie jeśli właściciele nie potrafią załatwić sprawy z prysznicem i trwa to tyle czasu, to możemy zerwać umowę odrazu i odzyskać kaucję? Jeśli tak czy jest jakieś prawo które o tym mówi? Żeby w rozmowie z właścicielami oprzeć się na czymś konkretnym. Z góry dziękuję za odpowiedź

Na wstępie należy zaznaczyć, że podstawą do podjęcia jakichkolwiek działań w sprawie jest przeprowadzenie analizy umowy najmu lokalu. Bez wglądu w ten dokument nie można udzielić pełnej odpowiedzi. Z opisu sprawy wynika, że wskazana usterka może nie należeć do drobnych nakładów, które obciążają najemcę. Nadmierna wilgoć jest dość poważnym problemem utrudniającym używanie lokalu, która może powodować również problemy zdrowotne. Opierając się wyłącznie na przepisach Kodeksu Cywilnego, możliwe byłoby odwołanie się do treści art. 682 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

KRP Tomasz Gawęda

22-600 Tomaszów Lubelski

Odpowiada w ciągu 5 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

JB Legal

Warszawa

Odpowiada w ciągu 10 godzin

Kancelaria Radcy Prawnego Anna Kotarba-Schabowska

św. Gertrudy 18/2, 31-048 Kraków

Odpowiada w ciągu 24 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Dzień dobry. Czy ubezpieczyciel ma prawo narzucić mi miejsce naprawy szkody samochodu lub odmówić opłacenia części kosztu jeżeli w moim serwisie koszt naprawy będzie wyższy niż w zalecanym przez ubezpieczyciela?

Dzień dobry, Po pierwsze, jeżeli naprawa jest przeprowadzana w ramach OC, to zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa Sądu Najwyższego poszkodowany ma prawo dokonania wyboru warsztatu, któremu zleci naprawę samochodu, o ile koszty naprawy wyliczone przez ten warsztat będą konieczne i ekonomicznie uzasadnione, a stosowane stawki robocizny będą mieścić się granicach stawek stosowanych na lokalnym rynku, Zgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie III CZP 32/03, M.Prawn. 2004/2/81 "odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, ustalone według cen występujących na lokalnym rynku". W uzasadnieniu powyższej uchwały Sąd Najwyższy podkreślił, iż poszkodowanemu przysługuje wybór odpowiedniego warsztatu naprawczego, któremu powierzy on dokonanie naprawy uszkodzonego pojazdu. Zgodnie z zasadą pełnej kompensaty poniesionej szkody (art. 361 § 2 k.c.), poszkodowany może domagać się od podmiotu odpowiedzialnego (ubezpieczyciela) odszkodowania obejmującego poniesione koszty wspomnianych prac naprawczych. Ponadto, co do wyższych kosztów naprawy w serwisie wybranym przez Pana to należałoby zweryfikować czy dokonanie naprawy w zakładzie naprawczym sugerowanym przez ubezpieczyciela gwarantowałoby przywrócenie wszystkich właściwości pojazdu sprzed szkody oraz czy w kalkulacji naprawy przedstawionej przez ubezpieczyciela sugeruje się naprawę samochodu zamiennikami czy też częściami oryginalnymi. Pozdrawiam, Anna Kotarba-Schabowska-Radca prawny https://www.radcakrakow.pl/

Szanowni Państwo, jestem osobą studiującą w wieku 21 lat. Jestem na stałe zameldowany w tym samym miejscu, co mój ojciec. Jednakże unika on jakichkolwiek obowiązków alimentacyjnych. Od dnia 01.01.2020 pieniądze na swoje utrzymanie otrzymuję jedynie od swojej matki. Czy zasadne jest w obecnej sytuacji złożenie przeciwku mojemu ojcu pozwu o alimenty?

Podstawą ustalenia zakresu obowiązku alimentacyjnego są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów dziecka (Pana) oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do nich rodzica (Pana ojca). Obowiązek alimentacyjny rodzica trwa aż do czasu, kiedy sam będzie Pan w stanie samodzielnie się utrzymać, a Pana dochody wystarczą na pokrycie kosztów utrzymania. A więc do momentu, kiedy ukończy Pan studia, zdobędzie zawód, znajdzie pracę itp. Możliwość samodzielnego utrzymania się jest podstawowym wyznacznikiem prawa do alimentów dla dziecka i nie jest ograniczona żadnym terminem. W tej sytuacji jeżeli zobowiązany ojciec nie realizuje obowiązku alimentacyjnego należy przeanalizować czy zasadnym będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zasądzenie od niego alimentów. Sąd rozpatrując bowiem pozew złożony przez pełnoletnie dziecko, analizuje sytuację faktyczną dziecka, jego zamiary, rzeczywiste chęci i możliwości w zakresie kontynuowania nauki oraz podjęcia pracy, ale także sytuację pozwanego o alimenty rodzica. Należy pamiętać, że ustalając zakres obowiązku alimentacyjnego (kwotę alimentów) sąd analizuje sytuację finansową obojga zobowiązanych rodziców.

Kancelaria Radcy Prawnego Magdalena Gąsior - Kwasek

Lubartów

Lubelska 36B lok. 30A, 21-100 Lubartów

  • Odpowiedzi na pytania

Witam serdecznie, mój tata stara się o emeryturę pomostowa , jest kierowcą ciężarówki czy praca do 2009 roku zalicza się do warunków szczególnych?

Dzień dobry, aktualne orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego (patrz: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 listopada 2021 roku, sygnatura akt III USKP 85/21; uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2022 roku, sygnatura akt III UZP 2/22; wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 2 lutego 2022 roku, sygnatura akt III AUa 846/21) wskazuje, że jakkolwiek przy nabywaniu prawa do emerytury pomostowej na podstawie art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych uwzględnieniu podlegają przypadające przed dniem 1 stycznia 2009 roku okresy pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, to dotyczy to wyłącznie sytuacji spełnienia przez ubezpieczonego wszystkich pozostałych przesłanek określonych w art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych. Powyższe oznacza, że osobom wykonującym przed dniem wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych prace „w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze”, uwzględnia się do dnia 1 stycznia 2009 roku okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 1983 roku, pod warunkiem, że osoby te po dniu 31 grudnia 2008 roku wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych (chociażby przez jeden dzień). Możliwość ta nie dotyczy natomiast osób, które takiej pracy po wskazanej dacie nie wykonywały, a w rezultacie nie spełniają warunku określonego w art. 4 pkt 6 ustawy o emeryturach pomostowych. Zastosowanie ww. kryterium niewątpliwie zawęża krąg osób spełniających ustawowe warunki przyznania emerytury pomostowej. Magdalena Gąsior – Kwasek Radca prawny

Dzień dobry, pracuję na budowie jako Inżynier budowy. Do tej pory miałam zapewnionego osobnego toi-toia dla kobiet, a że jestem jednyną kobietą na budowie korzystam z niego sama. Mój pracodawca twierdzi, że z racji tego, że właśnie jestem jedyną kobietą na budowie nie musi mi zapewniać oddzielnej toalety. W kodeksie pracy jest zapisane, że prawo reguluje również ilość toalet, w zależności od liczby zatrudnionych (1 toaleta + 1 pisuar na 30 mężczyzn i 1 toaleta na 20 kobiet pracujących na tej samej zmianie). Z tego wynika, że muszą mi zapewnić osobną toaletę mimo, że jestem jedna. Bardzo proszę o odniesienie sie do tego, bo teraz to już nie wiem czy odpowiednio to rozumiem.

Dzień dobry, przepis § 111 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – wydanego a podstawie art. 237(15) § 1 Kodeksu pracy – stanowi, że: pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana. Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych określa załącznik nr 3 do Rozporządzenia. Z kolei rzeczony Załącznik nr 3 wskazuje w § 28, że: 1/ na każdych trzydziestu mężczyzn zatrudnionych na jednej zmianie powinna przypadać co najmniej jedna miska ustępowa i jeden pisuar, lecz nie mniej niż jedna miska i jeden pisuar przy mniejszej liczbie zatrudnionych; 2/ na każde dwadzieścia kobiet zatrudnionych na jednej zmianie powinna przypadać jedna miska ustępowa, lecz nie mniej niż jedna miska przy mniejszej liczbie zatrudnionych. Podsumowując, ma Pani całkowitą słuszność. W przypadku liczby kobiet pracujących na jednej zmianie mniejszej niż 20, pracodawca również ma obowiązek zapewnić im osobną toaletę. Magdalena Gąsior – Kwasek Radca prawny

Bukowski Sławomir, radca prawny. Kancelaria

os. Tęczowe 21c lok. 1, 58-200 Dzierżoniów

Odpowiada w ciągu 30 minut

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy Prawnego Olga Garbacka

Lublin

Odpowiada w ciągu 30 minut

  • Odpowiedzi na pytania

Krosno

Odpowiada w ciągu 45 minut

  • Odpowiedzi na pytania
Wróć na górę