Szukaj radców prawnych w twojej miejscowości

Polecani radcy prawni w Polsce

Szukasz dobrego radcy prawnego online? W serwisie Specprawnik znajdziesz kancelarie prawne z Twojej okolicy. Zarejestrowani tu prawnicy udzielają darmowych wstępnych porad prawnych. Jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz pomocy prawnika, możesz skorzystać z odpłatnej pomocy kierując się cennikiem zaproponowanym przez radcę prawnego (jeśli szukasz taniego prawnika, sortuj po „najniższa cena”). Skorzystaj także z naszego filtrowania. Kancelaria prawna, której szukasz określa kategorie problemów, którymi się zajmuje, dlatego u nas łatwo znajdziesz najlepszego radcę prawnego dla Twojej sprawy. Pomoc prawna głównie polegająca na udzielaniu porad i konsultacji prawnych to specjalność radców prawnych z naszego serwisu. Radca prawny sporządzi dla Ciebie opinię prawną, opracuje projekty aktów prawnych oraz wystąpi przed sądem lub urzędem w charakterze Twojego pełnomocnika albo obrońcy. Pamiętaj, że radca prawny może wystąpić w Twoim imieniu także przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

wiecej

Przejdź do wyszukiwarki

Kancelaria Prawna Ł. Siekierski i Spółka Sp. k.

Kościuszki 99A, 64-700 Czarnków

Golisza 31/6, 71-682 Szczecin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy prawnego

Koszalin

Piłsudskiego 5 lok.28, 75-500 Koszalin

Odpowiada w ciągu 4 godzin

Kancelaria Radców Prawnych Gonkiewicz Włodarczyk i Współpracownicy

Mazurska 10/6, 10-519 Olsztyn

  • Odpowiedzi na pytania

Witam, moi rodzice posiadają wkład i spółdzielcze prawo do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej Porozumienie w Szczecinku. Obecnie jest możliwość wykupienia tego mieszkania. Ja jestem tam zameldowany i chciałbym wykupić to mieszkanie jako ja jednak spółdzielnia uważa, że to rodzice są głównym najemcą i to oni powinni wykupić i przekazać mi w formie darowizny. Chciałbym jednak wykupić mieszkanie odrazu jako ja, żeby nie musieć później spłacać ewentualnego zachowku wobec siostry. Dodam, że rodzice wyrazili chęć przekazania mi swoich praw do wkładu i do mieszkania. Tak, więc czy jeżeli zrzekliby się oni wkładu finansowego i spółdzielczego prawa i przenieśli na mnie to mógłbym wykupić mieszkanie jako ja? Spółdzielnia twierdzi, że raczej takiej możliwości nie ma.

Dzień dobry, uważam, że spółdzielnia ma słuszność niestety. Zakładam, że rodzicom przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu? Jeśli tak, niestety nie ma możliwości "przeniesienia" go na inną osobę. Ono samo w sobie jest niezbywalne. Natomiast przed nowelizacją z 20 lipca 2017 r. była możliwość wypowiedzenia członkostwa (dzisiaj już jej nie ma), za sprawą czego spółdzielcze lokatorskie wygasało i mogło być następnie ustanowione na rzecz osoby bliskiej. Dziś tej możliwości już nie ma. Reasumując, rodzice powinni uzyskać odrębną własność lokalu, wpis do księgi wieczystej i dopiero wtedy ewentualnie przenosić prawo do mieszkania. Na marginesie - przeniesienie prawa do wkładu mieszkaniowego również rodziłoby obowiązek "zachowkowy". Dlatego uważam, że to wszystko jedno, czy uzyskałby Pan/Pani spółdzielcze lokatorskie prawo, a następnie samodzielnie "przekształcił/ła" w odrębną własność, czy też otrzymał/ła (np. w darowiźnie prawo odrębnej własności, bądź udział w takim prawie.

Kancelaria Radcy Prawnego Magdalena Konieczna-Różycka

Kilińskiego 17, 28-100 Busko-Zdrój

Odpowiada w ciągu 2 godzin

CONSELION Prawo i Podatki Kosoń i Wspólnicy Spółka Komandytowa

Pl. Powstańców Śląskich 1/114 (budynek Thespian), 53-329 Wrocław

Odpowiada w ciągu 24 godzin

Wróć na górę