Aleksander GałekRadca prawny
(Od 2011)

Kancelaria Prawna PragmatIQ
ul. Grunwaldzka 107, 60-313 Poznań

Od lat doradzamy firmom w ważnych procesach przemian. Jesteśmy prawnikami od podatków i spółek. Koncentracja na wąskiej specjalizacji pozwala nam doradzać naszym Klientom skuteczne i realne do wdrożenia rozwiązania. PragmatIQ tworzą prawnicy specjalizujący się w doradztwie podatkowym oraz szeroko rozumianych procesach restrukturyzacyjnych spółek prawa handlowego: transakcjach sprzedaży udziałów, akcji lub przedsiębiorstw i związanych z nimi procesami audytu prawnego i podatkowego (due diligence), przekształceniach, połączeniach, podziałach, a także tworzeniu struktur holdingowych. Naszym priorytetem są sprawy kluczowe dla przedsiębiorstwa - sprawy wagi firmowej. Stworzyliśmy w naszej kancelarii ponad 450 spółek. Obsłużyliśmy prawnie i podatkowo ponad 1400 spraw spółek i wspólników, wśród nich było ponad 250 poważnych transakcji oraz ponad 270 przekształceń, połączeń i podziałów. Wiele z tych spraw jest powodem do naszej dumy i zadowolenia naszych klientów.

Rozliczenia

Rozliczanie od sprawy
TAK

Dostępność w tygodniu

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
9:00 - 18:00
9:00 - 18:00
9:00 - 18:00
9:00 - 18:00
9:00 - 18:00

Sprawy przeprowadzone

  • Spółki (akty założycielskie, umowy) (9)
    • Skuteczna obrona wspólnika mniejszościowego przed niekorzystnymi i krzywdzącymi go uchwałami przegłosowanymi przez międzynarodowy koncern będący większościowym wspólnikiem. O sukcesie zdecydowało uzyskanie przed sądem zabezpieczenia w postaci wstrzymania wykonania podjętych uchwał, a następnie wywalczenie przed sądem uchylenia tych uchwał.
    • Przeprowadzenie blokady wrogiego przejęcia spółki. Mechanizmy wprowadzone do umowy spółki oraz wykorzystanie powiązań między spółkami zagwarantowały dotychczasowym wspólnikom ochronę przed utratą kontroli nad spółką. Zastosowane rozwiązania umożliwiły także skuteczną obronę interesu dotychczasowych wspólników w postępowaniach sądowych.
    • Przygotowanie oraz realizacja koncepcji podziału dużej spółki (przedsiębiorstwa) z branży mięsnej, w którym w toku wieloletniej działalności wyodrębniły się w nim trzy działy, które realizowały inne zadania i de facto prowadziły niezależną działalność. Podział został dokonany przez wydzielenie dwóch działów i przeniesienie ich na dwie spółki z o.o. Trzeci dział pozostał w dzielonej przedsiębiorstwie.
    • Przeprowadzenie transakcji wykupu menedżerskiego akcji w spółce akcyjnej z branży poligraficznej wraz z obsługą prawną zawarcia umów kredytowych na ten cel, a następnie przeprowadzenie połączenia tej spółki ze spółką z o.o.
    • Kompleksowa obsługa prawna, w tym wsparcie podatkowe i księgowe, przedsięwzięcia polegającego na założeniu spółki komandytowej i jednoczesnym wniesieniu do niej aportem przez ośmiu wspólników łącznie ośmiu przedsiębiorstw z branży produkcji rolnej.
    • Doradztwo prawne na rzecz znanej spółki z branży automotive przy przejęciu spółki specjalizującej się w produkcji części samochodowych. Obsługiwana przez nas spółka posiadała większościowy pakiet udziałów w spółce przejmowanej, co stawiało obie spółki w relacji spółka matka – spółka córka. Mniejszościowy pakiet udziałów należał z kolei do podmiotów niepowiązanych ze spółką przejmującą i przejęcie musiało zostać poprzedzone nabyciem udziałów od wspólników mniejszościowych.
    • Przekształcenie dużej spółki z o.o. z branży deweloperskiej w spółkę komandytową, którego fundamentalnym elementem było badanie stanu prawnego spółki ze szczególnym uwzględnieniem kwestii administracyjnoprawnych (trwałość decyzji administracyjnych) oraz podatkowych w zakresie tzw. niepodzielonych zysków z lat ubiegłych.
    • Doradztwo prawne i podatkowe na rzecz przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej przy pilnym przekształceniu prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. w celu zabezpieczenia ciągłości działania firmy w sytuacji bezpośredniego i poważnego zagrożenia życia przedsiębiorcy.
    • Przekształcenie przedsiębiorcy jednoosobowego z branży drzewnej najpierw w spółkę z o.o., a następnie szybkiego przekształcenia w spółkę komandytową, w celu osiągnięcia bardziej dojrzałej i bezpieczniejszej struktury prawnej prowadzenia biznesu przy zachowaniu ciągłości i niezmienności długoletnich kontraktów tego przedsiębiorcy z kluczowymi kontrahentami

Mogę pomóc również przy tych sprawach

  • Spadki i testamenty
  • Nieruchomości
  • Majątek
  • Działalność gospodarcza (Zakładanie, obsługa)
  • Spory z firmami (pozwy, sprawy sądowe, windykacja)
  • Podatki (kontakty z urzędami)
  • Umowy (regulaminy, kontrakty)

Publikacje zobacz wszystkie

W jaki sposób komandytariusz może zwiększyć swój wpływ na zarządzanie spółką?

Co do zasady, spółkę komandytową reprezentują i zarządzają nią komplementariusze. Nie oznacza to jednak, że komandytariusze są pozbawieni jakichkolwiek uprawnień związanych z zarządzaniem spółką i kontrolowaniem poczynań kom…

Jak wygląda procedura przekształcenia w spółkę komandytową?

Zgodnie z k.s.h. do dokonania przekształcenia wymaga się: a) sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta; b) powzięcia uchwały o przekształceniu spółki; c) okr…

Czy fundacja może zostać wspólnikiem w spółce komandytowej? Kiedy może być to korzystne i jakie są tego skutki?

Fundacja również może być wspólnikiem w spółce komandytowej. Może pełnić funkcję zarówno komandytariusza, jak i komplementariusza. Jednak więcej zalet ma wykorzystanie fundacji jako komplementariusza. Rozwiązan…

Jakie są zalety spółki komandytowej w porównaniu do innych spółek handlowych?

Spółka komandytowa ma wiele zalet. Poniżej przedstawiamy ich zestawienie. 1) Jednokrotne opodatkowanie zysków spółki, w przeciwieństwie do spółki z o.o. lub akcyjnej. 2) Możliwość wyboru przez wsp&oac…