Szukaj radców prawnych w twojej miejscowości

Radca prawny Kraków

Porada prawna online w serwisie Specprawnik – to takie proste! Radcy prawni w miejscowości Kraków uzupełniają swój profil wybierając kategorie spraw, w których się specjalizują. Dlatego u nas znajdziesz najlepszego prawnika dla siebie. Radca prawny doradzi Ci w sprawach karnych, rozwodowych, alimentacyjnych, a także w kwestiach nieruchomości i prawa pracy. Jeśli szukasz taniego prawnika wykorzystaj opcję sortowania „najniższa cena”. Możesz także kierować się opinią na temat radcy prawnego zamieszczoną przez klientów, którzy skorzystali z jego usług. W czym pomoże Ci radca prawny z miejscowości Kraków? Udzieli porad i konsultacji prawnych, sporządzi dla Ciebie opinię prawną, opracuje projekty aktów prawnych oraz wystąpi przed sądem lub urzędem w charakterze Twojego pełnomocnika albo obrońcy. Jeśli szukasz przedstawiciela, który wystąpi w Twoim imieniu przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka możesz go znaleźć pośród radców prawnych zarejestrowanych w serwisie Specprawnik.

wiecej

Przejdź do wyszukiwarki

Kancelaria Radcy Prawnego Anna Kotarba-Schabowska

św. Gertrudy 18/2, 31-048 Kraków

Odpowiada w ciągu 24 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Dzień dobry. Czy ubezpieczyciel ma prawo narzucić mi miejsce naprawy szkody samochodu lub odmówić opłacenia części kosztu jeżeli w moim serwisie koszt naprawy będzie wyższy niż w zalecanym przez ubezpieczyciela?

Dzień dobry, Po pierwsze, jeżeli naprawa jest przeprowadzana w ramach OC, to zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa Sądu Najwyższego poszkodowany ma prawo dokonania wyboru warsztatu, któremu zleci naprawę samochodu, o ile koszty naprawy wyliczone przez ten warsztat będą konieczne i ekonomicznie uzasadnione, a stosowane stawki robocizny będą mieścić się granicach stawek stosowanych na lokalnym rynku, Zgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie III CZP 32/03, M.Prawn. 2004/2/81 "odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, ustalone według cen występujących na lokalnym rynku". W uzasadnieniu powyższej uchwały Sąd Najwyższy podkreślił, iż poszkodowanemu przysługuje wybór odpowiedniego warsztatu naprawczego, któremu powierzy on dokonanie naprawy uszkodzonego pojazdu. Zgodnie z zasadą pełnej kompensaty poniesionej szkody (art. 361 § 2 k.c.), poszkodowany może domagać się od podmiotu odpowiedzialnego (ubezpieczyciela) odszkodowania obejmującego poniesione koszty wspomnianych prac naprawczych. Ponadto, co do wyższych kosztów naprawy w serwisie wybranym przez Pana to należałoby zweryfikować czy dokonanie naprawy w zakładzie naprawczym sugerowanym przez ubezpieczyciela gwarantowałoby przywrócenie wszystkich właściwości pojazdu sprzed szkody oraz czy w kalkulacji naprawy przedstawionej przez ubezpieczyciela sugeruje się naprawę samochodu zamiennikami czy też częściami oryginalnymi. Pozdrawiam, Anna Kotarba-Schabowska-Radca prawny https://www.radcakrakow.pl/

Szanowni Państwo, jestem osobą studiującą w wieku 21 lat. Jestem na stałe zameldowany w tym samym miejscu, co mój ojciec. Jednakże unika on jakichkolwiek obowiązków alimentacyjnych. Od dnia 01.01.2020 pieniądze na swoje utrzymanie otrzymuję jedynie od swojej matki. Czy zasadne jest w obecnej sytuacji złożenie przeciwku mojemu ojcu pozwu o alimenty?

Podstawą ustalenia zakresu obowiązku alimentacyjnego są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów dziecka (Pana) oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do nich rodzica (Pana ojca). Obowiązek alimentacyjny rodzica trwa aż do czasu, kiedy sam będzie Pan w stanie samodzielnie się utrzymać, a Pana dochody wystarczą na pokrycie kosztów utrzymania. A więc do momentu, kiedy ukończy Pan studia, zdobędzie zawód, znajdzie pracę itp. Możliwość samodzielnego utrzymania się jest podstawowym wyznacznikiem prawa do alimentów dla dziecka i nie jest ograniczona żadnym terminem. W tej sytuacji jeżeli zobowiązany ojciec nie realizuje obowiązku alimentacyjnego należy przeanalizować czy zasadnym będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zasądzenie od niego alimentów. Sąd rozpatrując bowiem pozew złożony przez pełnoletnie dziecko, analizuje sytuację faktyczną dziecka, jego zamiary, rzeczywiste chęci i możliwości w zakresie kontynuowania nauki oraz podjęcia pracy, ale także sytuację pozwanego o alimenty rodzica. Należy pamiętać, że ustalając zakres obowiązku alimentacyjnego (kwotę alimentów) sąd analizuje sytuację finansową obojga zobowiązanych rodziców.

Przybycień i Mioduszewski Adwokaci i Radcowie Prawni s.c. Jagoda Przybycień, Marcin Mioduszewski

Św. Tomasza 34 "Dom na Czasie", 31-027 Kraków

Kancelaria Radcy Prawnego Karol Franczak

Olszańska 34/3, 31-517 Kraków

Książnice Wielkie 9, 32-130

Gajdecki Kowalczyk Kancelaria Radców Prawnych s.c.

Szlak 65/308, 31-153 Kraków

Kancelaria Radców Prawnych

Mogilska 40/22, 31-546 Kraków

Radca Prawny mgr Artur Szpunar

św. Urbana 38, 32-700 Bochnia

Sołtysowska 35A, 31-589 Kraków

Piwowarczyk Piotr Kancelaria Radcy Prawnego

Rynek Dębnicki 6/3, 30 - 319 Kraków Kraków

Kancelaria prawna

Szafera 9 lok. 46, 31-543 Kraków

Kancelaria Radcy Prawnego

Kalwaryjska 9-15, 30-504 Kraków

Wróć na górę