Radca prawny Piotr  Dobrowolski, Poznań

Ocena

4,9
Dodaj opinię

Piotr DobrowolskiRadca prawny
(Od 2007)

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Dobrowolski
Odpowiada w ciągu 24 godzin
ul. Al. Wielkopolska 29/8, 60 - 603 Poznań

Dzień dobry Państwu. Od 15 lat pracuje w branży prawniczej. Reprezentuje właścicieli nieruchomości, inwestorów, menadżerów, pracodawców jak i kadrę zarządzającej,pracowników i rodziny, stąd wiem bardzo często jak myśli druga strona. Ta perspektywa pomaga mi być skutecznym i daje natychmiastową wiarygodność w sporach. Regularnie pojawiam się przed sądami. Praktyka moja obejmuje prewencyjne i zapobiegawcze środki w umowach o pracę, o zakazie konkurencji i doradztwo dla pracowników w sprawach związanych ze świadczeniami pracy, kwestiami związanymi z płacami i nadgodzinami, odprawami. Doradzam inwestorom rynku nieruchomości, pośrednikom, zarządcom i wspólnotom oraz indywidualnym właścicielom nieruchomości. Jestem silnym zwolennikiem swoich klientów w osiąganiu wspólnych celów i wyników. Prywatnie zajmuję się działalnością historyczną w ramach Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K., fotografuję i trenuję triathlon.

Organizacje: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu

Ocena prawnika

 (4,9 na 5 gwiazdek), 48 opinii

Rozliczenia

Stawka za godzinę Rozliczanie od sprawy Rabat przy pierwszej konsultacji
250,0 zł + 23% VAT
TAK
20%

Dostępność w tygodniu

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
9:00 - 17:00
9:00 - 17:00
9:00 - 17:00
9:00 - 17:00
9:00 - 17:00

Sprawy przeprowadzone

  • Sprawy pracownicze (zatrudnienie, zus, wypadki, odszkodowania, przestępstwa, spory zbiorowe) (5)
    • Kiedy pracownikowi zaliczonemu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni? Po rozwiązaniu umowy o pracę, pracownik wystąpił do pracodawcy z roszczeniem o wypłatę wyższego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, z uwagi, jak twierdził, przysługujący mu dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego, z tytułu zaliczenia do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W piśmie skierowanym zarówno do pracodawcy jak i Państwowej Inspekcji Pracy wskazał, iż przedłożył pracodawcy stosowne zaświadczenie, w związku z czym, dodatkowy urlop winien zostać mu udzielony, czego pracodawca nie uczynił. Pracodawca zadał pytanie, czy pracownikowi należy się taki dodatkowy urlop wypoczynkowy, w sytuacji, gdy pracownik nie przedłożył mu zarówno na etapie nawiązania, jak i trwania umowy o pracę, żadnego zaświadczenia, z którego wynikałoby orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
    • Czy pracownikowi zaliczonemu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności należy obniżyć dobową i tygodniową normę czasu pracy (odpowiednio do 7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo) oraz zapłacić wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli pracował po 8 godz. na dobę, w sytuacji, gdy pracownik przedstawił pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go do stopnia niepełnosprawności dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę?
    • Pracodawca posiadający status zakładu pracy chronionej rozwiązał umowę o pracę z pracownicą, jako przyczynę wskazując jej niską wydajność i brak możliwości zatrudniania, z uwagi na fakt, iż nie może powierzyć jej lżejszej pracy, niż wykonywana na zajmowanym stanowisku. Pracownica wniosła do sądu pracy pozew o zapłaty odszkodowania z uwagi na rozwiązanie umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa, wskazując iż przyczyna jej zwolnienia - niska wydajność - nie była prawdziwa.
    • Pozew o ustalenie nieistnienia uprawnień zakładowej organizacji związkowej. Działająca na terenie zakładu pracy organizacja związkowa konsekwentnie odmawiała podania listy swoich członków, wskazując iż zrzesza wymaganą przepisami ustawy o związkach zawodowych ilość członków, by móc występować jako pełnoprawny związek zawodowy. Pracodawca poddawał w wątpliwość przekazywane mu informacje, jako że z jego ustaleń wynikało, iż liczba członków tej organizacji spadła poniżej 10 osób. Koniecznym stało się wytoczenie powództwa przed sąd, który zweryfikował stan faktyczny.
    • Regulamin pracy dla przedsiębiorstwa z branży FMCG.
  • Dzieci i rozwody (alimenty, prawo do opieki) (4)
    • Pozew o podwyższenie alimentów zasądzonych od matki na rzecz dwójki małoletnich dzieci. W wyroku rozwodowym sąd ustalił miejsce pobytu dziecka przy ojcu, zasądzając od matki na rzecz każdego z dwójki małoletnich dzieci alimenty. Po rozwodzie, matka wyjechała za granicę i wyszła ponownie za mąż. Po upływie niecałego roku, jej były mąż wytoczył powództwo o podwyższenie alimentów, wskazując iż ustalona kwota nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb dzieci. Sprawa zakończyła się pomyślnie dla Klientki - alimenty podwyższono nieznacznie, w akceptowalnych przez nią granicach.
    • Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej matki dwójki małoletnich dzieci. W wyroku rozwodowym sąd ustalił miejsce pobytu dziecka przy ojcu. Po rozwodzie, matka wyjechała za granicę i wyszła ponownie za mąż. Po upływie niecałego roku, jej były mąż wytoczył powództwo o pozbawienie matki władzy rodzicielskiej, z uwagi na fakt, iż zamieszkuje za granicą i nie interesuje się losem dzieci. W odpowiedzi na wniosek argumentowaliśmy, iż nie ma podstaw do pobawienia Klientki władzy rodzicielskiej, ponieważ utrzymuje bieżący kontakt z dziećmi przyjeżdżając cyklicznie do Polski, a niemalże codziennie kontaktując się z nimi przez telefon i Skype. Sprawa zakończyła się zgodnie dla Klientki pozytywnie. Sąd jedynie ograniczył jej wykonywanie władzy rodzicielskiej do decyzji w najistotniejszych sprawach dzieci, oddalił zaś wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Uzasadniając orzeczenie podzielił naszą argumentację, iż nowoczesne środki porozumiewania się, jak również możliwości szybkiego przemieszczania się, nawet spoza granic Polski, sprawiają, iż rozwiedzeni rodzice są w stanie realizować kontakty pomimo odległości sięgających setek kilometrów.
    • Klientka zgłosiła do się kancelarii ze sprawą o rozwód. Dopuściła się zdrady, którą odkrył mąż. Na potwierdzenie tego faktu posiadał zapisane sms'y oraz konwersacji z Whatsapp. Złożył w sądzie pozew o rozwód z wyłącznej winy Klientki, powierzenie jemu praw rodzicielskich nad synem oraz zasądzenie od Klientki alimentów. Dzięki opracowanej przez nas strategii, Klientka uzyskała wyrok rozwodowy bez orzekania o winie, oraz zachowała pełnię praw rodzicielskich.
    • Klientka zgłosiła się z pozwem o rozwód, który wniósł jej mąż. Wedle jej relacji, opisane w pozwie okoliczności były nieprawdziwe, nie nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, a ona nie chce się rozstawać z mężem. Uzyskaliśmy rzadko zdarzający się w sprawach o rozwód wyrok oddalający powództwo, zgodny z oczekiwaniami Klientki.
  • Zdrowie (ubezpieczenia, wypadki) (1)
    • Pozew przeciwko szpitalowi i lekarzowi o ochronę dóbr osobistych z uwagi na naruszenie praw pacjenta - nie udzielenie informacji o prawie do odmowy zgodny na wykonanie zabiegu w trakcie porodu. Kobieta wniosła pozew o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie jej praw jako pacjentki, polegającym na wykonaniu zabiegu okołoporodowego niezgodnie z zasadami sztuki medycznej, czego skutkiem były powikłania i komplikacje wywołujące jej cierpienia fizyczne i psychiczne. Naruszenie to polegać miało również na nieudzieleniu informacji o przysługującym jej prawie do odmowy wykonania zabiegu. Po kilkuletnim, skomplikowanym procesie przed sądami obu instancji uzyskaliśmy pozytywny dla Klienta wyrok - oddalenie roszczeń pacjentki w całości.
  • Majątek (1)
    • Wynagrodzenie klientki zostało zajęte przez komornika. Jak ustaliła, stało się to na wniosek Prezesa jednego z sądów rejonowych, który rozpoczął egzekucję opłaty sądowej sprzed 14 lat. Pomimo podniesienia zarzutu przedawnienia, sąd nie zwrócił całości wyegzekwowanej kwoty, w związku z czym, konieczne było skierowanie pozwu przeciwko Skarbowi Państwa - Prezesowi Sądu Rejonowego. Postępowanie zakończyło się sukcesem, sąd zasądził zwrot wyegzekwowanej kwoty.
  • Nieruchomości (1)
    • Wygrany proces o zasądzenie zadatku w podwójnej wysokości. Nasz Klient - sprzedający nieruchomość został pozwany przez nabywców o zwrot wpłaconej opłaty rezerwacyjnej w podwójnej wysokości, którą kupujący potraktowali jako zadatek. Złożyli oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zażądali zapłaty podwójnej kwoty. Osią sporu w tym postępowaniu było ustalenie, jaki charakter miała dokonana przez kupujących wpłata. Przekonaliśmy sąd do swoich racji, iż nie był to zadatek, a co za tym idzie, kupujący nie mieli prawa odstąpić od umowy przedwstępnej nabycia nieruchomości i żądać zwrotu kwoty w podwójnej wysokości.

Mogę pomóc również przy tych sprawach

  • Praca
  • Spadki i testamenty
  • Działalność gospodarcza (Zakładanie, obsługa)
  • Spory z firmami (pozwy, sprawy sądowe, windykacja)
  • Umowy (regulaminy, kontrakty)

Publikacje zobacz wszystkie

Co ma bieganie wspólnego z prawem?

Jeśli wyjdziemy o jakiejkolwiek porze do miasta, niemalże wszędzie możemy natknąć się na biegaczy. Parki, chodniki, czy podmiejskie bezdroża pełne są spragnionych aktywności fizycznej mieszkańców. Powiedzenie - cała Polska biega, wyda…

Ryzykowny najem pomieszczeń na automaty do gry po 1 kwietnia 2017 r.

Czy można przegrać na automatach nie zaczynając na nich gry? Już za dwa tygodnie prawdopodobieństwo takiej porażki znacząco wzrośnie.  1 kwietnia 2017 r. wchodzi bowiem w życie zmiana ustawy o grach hazardowych …

Prawo do grobu i opłaty z nim związane.

Każdy z nas, co najmniej raz do roku, odwiedza jakąś nekropolię. Zapewnie niejeden też widział tablicę przy bramie cmentarza, tudzież kartki na grobach, informujące o obowiązku uiszczenia opłaty za grób na kolejne 20 lat. Czy zawsze n…

Opinie

Liczba odpowiedzi: 0

Odpowiedz
Bardzo Dobra odpowiedz

Liczba odpowiedzi: 0

Odpowiedz
Polecam, za szybką i rzeczową odpowiedz.

Liczba odpowiedzi: 0

Odpowiedz
Szybka odpowiedź.

Liczba odpowiedzi: 0

Odpowiedz
Pan Piotr Dobrowolski już mi pomógł i jestem wdzięczny, Przesłałem jednak dalszy ciąg sprawy i oczekuję na odpowiedź.Zapewne dopiero jutro. Pozdrawiam Ryszard Nowicki

Liczba odpowiedzi: 0

Odpowiedz
Bardzo dobry i szybki kontakt. Muszę dodać, że wymiana korespondencji dodała mi wiary i otuchy w sprawie, z którą się zgłosiłam o pomoc prawną. Polecam.

Wszystkie opinie

Odpowiedzi prawnika (wszystkich odpowiedzi: 254)