Najnowsze pytania do prawnika w specprawnik.pl
Wspierane przez specprawnik.pl
Wysłano: 25 marca 2025
Odpowiedzi: 1
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące umowy najmu okazjonalnego . Wynajmujemy mieszkanie i zalegam z płatnościa za drugi miesiąc z powodu sytuacji cię…
Bartłomiej Skiba:
Wynajmujący nie może Pani/Pana wyrzucić z mieszkania w ciągu kilku dni. Na początku musi wypowiedzieć umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia zgodnie z treścią umowy. Jeżeli po rozwiązaniu umowy nie wyprowadzi się Pani/Pan z mieszkania wynajmujący powinien wezwać do opróżnienia mieszkania w terminie nie krótszym niż 7 dni. Jeśli nadal Pani/Pan nie wyprowadzi się z mieszkania wynajmujący może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu -dobrowolnemu poddaniu się egzekucji w zakresie eksmisji. Dopiero po otrzymaniu klauzuli wykonalności wynajmujący może złożyć do komornika wniosek o eksmisję . Cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy.
Wysłano: 25 marca 2025
Odpowiedzi: 1
Dzień dobry mam pytanie ile komornik powinien zostawić na koncie pieniążków? Mnie zostawia 2970 czy nie powinien więcej i od czego zależy ze tak mało…
Bartłomiej Skiba:
Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym to 75% minimalnego wynagrodzenia czyli w bieżącym roku 3499,50 zł i dotyczy tylko środków na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo--rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych. Nie dotyczy natomiast środków na rachunkach bieżących związanych z działalnością gospodarczą. Ponadto kwota wolna nie obowiązuje w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Jeżeli komornik zabiera z rachunku więcej niż może to należy się z nim skontaktować w celu wyjaśnienia sytuacji.
Wysłano: 25 marca 2025
Odpowiedzi: 2
Witam, mam pytanie. Dłużnik zobligował się do płacenia długu w ratach komornikowi. Proszę mi powiedzieć czy komornik przekaże pieniądze wierzycielowi…
Bartłomiej Skiba:
Komornik ma obowiązek przekazywać wierzycielowi wyegzekwowane od dłużnika środki na bieżąco w terminie 4 dni od dnia ich otrzymania ( art. 31 ustawy o komornikach sądowych).
Wysłano: 24 marca 2025
Odpowiedzi: 3
Witam, dostałem propozycję pracy w nowym mieście, co wiąże się z przeprowadzką i zmianą życia. Zanim to nastąpi chciałbym dowiedzieć się czy draft um…
...
Bartłomiej Skiba:
Chętnie przeanalizuję Pana umowę czy nie zawiera niekorzystnych dla Pana postanowień. W celu ustalenia szczegółów zlecenia proszę o kontakt -kancelaria@radcaprawny-skiba.pl tel. 601937431
Wysłano: 22 marca 2025
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry. Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który pracuje już od prawie dwóch lat na umowie o prace na czas określony przed zakończeniem umo…
Bartłomiej Skiba:
Tak, pracodawca może zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony przed zakończeniem umowy. W wypowiedzeniu umowy musi jednak podać uzasadnienie wypowiedzenia. Uzasadnieniem zwolnienia mogą być przyczyny leżące po stronie pracodawcy np. restrukturyzacja, likwidacja stanowiska pracy, zmiany organizacyjne, lub przyczyny leżące po stronie pracownika np. naruszenie obowiązków pracowniczych, niezadowalające wyniki pracy, utrata uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy. Jeżeli pracodawca nie poda przyczyny wypowiedzenia umowy lub podana przyczyna będzie nieprawdziwa lub pozorna pracownik może odwołać się do sądu pracy. W razie ustalenia przez sąd, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę,orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Wysłano: 21 lutego 2025
Odpowiedzi: 2
Witam.Czy 12 osobowa wspólnota mieszkaniowa może zmienić zwykłą większością przeznaczenie części wspólnej /np.zlikwidować plac zabaw i przekształcić…
Bartłomiej Skiba:
Nie jest wymagana zgoda wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia części wspólnej. Państwa wspólnota jest tzw. dużą wspólnotą w rozumieniu ustawy o własności lokali i do zarządzania nieruchomością wspólną mają zastosowanie wszystkie przepisy tej ustawy. Zgodnie z treścią ww. ustawy zmian przeznaczenia części nieruchomości wspólnej jest czynnością przekraczającą czynności zwykłego zarządu. W sprawach tego typu wspólnota podejmuje uchwałę większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów chyba, że w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Wysłano: 20 lutego 2025
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego. W umowie i w akcie notarialnym jest zapis o możliwości przedłużenia umowy, …
Bartłomiej Skiba:
W przypadku przedłużenia terminu obowiązywania umowy najmu okazjonalnego oprócz aneksu do umowy należy udać się do notariusza i uzyskać nowe oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji skoro aktualne zawiera datę obowiązywania obecnej umowy. Ponadto w przypadku przedłużenia umowy najmu okazjonalnego w drodze aneksu warto postarać się o uzyskanie nowego oświadczenia właściciela lokalu zastępczego.
Wysłano: 22 stycznia 2025
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry, czy rozwiązanie umowy o pracę z powodu przejścia na emeryturę za porozumieniem stron może pozbawić mnie prawa do odprawy emerytalnej?
Bartłomiej Skiba:
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z powodu przejścia na emeryturę nie pozbawia pracownika prawa do odprawy emerytalnej. Zgodnie z art. 92(1) Kodeksu pracy, pracownikowi, którego stosunek pracy ustał z powodu przejścia na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Ustanie stosunku pracy to nic innego jak rozwiązanie stosunku pracy wskutek oświadczeń woli stron stosunku pracy czyli m.in za porozumieniem stron. Zatem prawo do odprawy emerytalnej nie jest uzależnione od trybu rozwiązania umowy o pracę.
Wysłano: 20 stycznia 2025
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry. Od tego roku firma wprowadziła dodatek wakacyjny przysługujący przez ZFŚS. Wyczytałam w internecie, że taki dodatek powinien być wypłaco…
Bartłomiej Skiba:
Zgodnie z art. 3 ust. 5a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, świadczenie urlopowe powinno być wypłacone przed urlopem tj. nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Wypłata świadczenia urlopowego dopiero w następnym miesiącu po wykorzystaniu urlopu jest niezgodna z ustawą o ZFŚS. W takim przypadku ma Pani prawo żądać wypłaty świadczenia z odsetkami za opóźnienie.
Wysłano: 7 stycznia 2025
Odpowiedzi: 3
Czy należy mi się spadek po bracie zmarłym bezdzietnie w 2006 r. Rodzicie i rodzeństwo nie żyją. Zmarli bracia nie posiadali dzieci. Bratowa żyje i p…
...
Bartłomiej Skiba:
Co do zasady jeśli spadkodawca nie pozostawił po sobie małżonka i dzieci to dziedziczą po nim jego rodzice w częściach równych. Jeśli zaś który którykolwiek z rodziców nie dożył otwarcia spadku w jego miejsce wchodzi rodzeństwo spadkodawcy. Z tego co Pan opisał najprawdopodobniej należy się Panu spadek po zmarłym bracie chyba, że brat pozostawił po sobie testament, w którym Pana nie uwzględnił. W celu dokładnego ustalenia w jakiej wysokości przysługuje Panu spadek konieczne są dokładniejsze informacje tj. kto kiedy zmarł i czy zmarli bracia pozostawili po sobie żony.
Twoja przeglądarka nie wspiera lub wyłączono uruchamiania skryptów