Sprzedaz firmy

Pytanie z dnia 04 października 2019

Witam, na początku tego roku z byłym pracodawcą uzgodniliśmy sprzedaż jego firmy którą miałem nabyć. Od tamtego też czasu czyli od lutego ja płaciłem czynsz dla galerii w której mieścił się sklep i byłem jego umownym właścicielem do czasu wygaśnięcia umowy. Od marca również były pracodawca otrzymywał z mojej strony spłaty w ratach kosztów zakupu firmy. Na ten moment jest to nie całe 13 tysięcy złotych. Również kwota wpłacana na poczet czynszów galerii razem ze spłatą długów zaległych pracodawny to dodatkowo ponad 21 tysięcy złotych. Umowa jaka między nami została podpisana to umowa pożyczki z jego strony na kwotę równą wartości firmy. Reszta ustaleń na przejęcie loga oraz nazwy firmy razem ze stroną na facebooku była w formie słownej. Od dwóch miesięcy nowa firma której jestem właścicielem działa w innym miejscu, ma to samo logo i podobną nazwę i tą samą stronę facebookową. Problem wynika z tego że 2 dni przed końcem umowy poprzedniego właściciela dowiedziałem się o długu kolejnym nałożonym na sklep ze strony galerii który musiałem opłacić by odzyskać towar oraz wyspę. W tej chwili z powodu opóźnienia płatności z mojej strony na kwotę 800 zł przez 3 dni były właściciel usunął mi dostęp do strony na facebooku oraz nie chce negocjować warunków zwrotu pieniędzy które wcześniej wpłacałem na poczet jego długów do galerii które w jego zapewnieniach miały potem zostać przez niego zwrócone w postaci kaucji która była na wyspie. Tej kaucji na której był kolejny dług o wartości 4500 zł. Jakie mam prawa aby odzyskać te pieniądze i dowieść jego oszustwa ? I to kilkukrotnego jeżeli nasza umowa była ustna ? I co mogę zrobić jeżeli teraz blokuje mi dostęp do mediów za które otrzymywał już raty w gotówce a media socjalne właśnie były również w obrębie przejęcia firmy.

Szanowny Panie, Niestety, Pana sytuacja jest dość skomplikowana i aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi potrzeba nieco więcej informacji. Umowa nabycia przedsiębiorstwa, a także umowne przeniesienie praw autorskich do logo jest nieważne, jeżeli nie zostało zawarte na piśmie (a w przypadku przedsiębiorstwa - z podpisem notarialnie poświadczonym). W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem byłoby zakwestionowanie przez Pana zawartej umowy pożyczki, jako zawartej jedynie dla pozoru i domaganie się zwrotu pieniędzy od poprzedniego właściciela firmy. Może Pan jednocześnie wezwać byłego właściciela do zawarcia umowy przeniesienia przedsiębiorstwa, a jeśli to nie poskutkuje, domagać się od niego odszkodowania. Sytuacja z pewnością wymaga natychmiastowej reakcji i przesłania właścicielowi pisemnego wezwania, a w razie braku reakcji skierowania sprawy do sądu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 października 2019 10:52 Zmodyfikowano dnia: 7 października 2019 10:52 Obejrzało: 402 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Już sam opis sprawy pokazuje jak jest ona złożona. Ogólna zasada jest taka, że umowy zawarte, nawet ustnie, wiążą obydwie strony. Najważniejsze pytanie to czy umiemy udowodnić treść tej ustnej umowy. Jedno to mieć rację a drugie to udowodnić tę rację. Sądy są od tego żeby rozstrzygać takie kwestie. Kto ma mocniejsze dowody (a czasem lepszego prawnika) ten wygrywa. Obrona pańskich racji wymaga analizy wszystkich czynności, maili, przelewów, wpłat, spłat itd. Potem należy podjąć decyzję czy może i chce Pan z umowy się wycofać czy tez ja kontynuować i odzyskać pieniądze. Należy sobie też odpowiedzieć czy zachowana poprawność podatkową. No wiele drobnych kwestii które zadecydują o losach pańskiej sytuacji ... Sprawa nie nadaje się ani na internetową poradę ani też na samodzilną walkę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 października 2019 14:42 Zmodyfikowano dnia: 10 października 2019 14:42 Obejrzało: 392 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.