Pytanie z dnia 09 maja 2017

1.Czy na urlopie macierzyńskim muszę iść najpierw na urlop zaległy a później na wychowawczy?
2.Czy pracodawca będzie musiał wypłacić mi ekwiwalent za urlop zaległy jeżeli od razu pójdę na wychowawczy? 3.Czy będąc na urlopie wychowawczym lub zaległym pracodawca może mnie zwolnić?
4.Mając umowę do 15.06.2018 czy GOPS będzie mi płacił przez cały okres urlopu wychowawczego czy tylko do zakończenia umowy?
5.Czy będąc na urlopie wychowawczym, mając jeszcze umowę zajdę w ciążę czy muszę wrócić chociaż na jeden dzień do pracy czy mogę dostarczyć zwolnienie L4 i czy od tego momentu będzie płatne 100% i czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu?

Dzień dobry, 1. Prawo do wykorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem. W związku z tym może Pani skorzystać z tego uprawnienia, ale nie musi, może Pani pójść na urlop wypoczynkowy w innym terminie. Proszę jednak pamiętać, że roszczenia za zaległy urlop przedawniają się z upływem lat 3. 2. Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w naturze. Ekwiwalent jest wypłacany tylko w przypadku zwolnienia pracownika, albo wypowiedzenia umowy przez pracownika. 3. Pracodawca może Panią zwolnić w trakcie urlopu wychowawczego jeśli zajdą okoliczności uzasadniające wypowiedzenie umowy z Pani winy (np.ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem oraz zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku) lub w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy. W innych przypadkach zwolnienie nie jest możliwe. Również pracownika będącego na urlopie wypoczynkowym nie można zwolnić poza wyjątkami wskazanymi powyżej. 4. Pracodawca powinien Pani wystawić urlop wychowawczy jedynie do dnia końca umowy. Udzielenie urlopu wychowawczego na okres przekraczający trwanie stosunku pracy nie spowoduje przekształcenia umowy zawartej na czas określony w umowę bezterminową.Jeśli pracodawca omyłkowo wystawi Pani urlop wychowawczy na czas dłuższy i nie zamierza kontynuować zatrudniania Pani po 15.06.2018 r. powinien udzielić urlopu wychowawczego do dnia, w którym ma nastąpić rozwiązanie się umowy o pracę. Do dnia rozwiązania umowy ZUS opłaca Pani składki. Z chwilą rozwiązania stosunku pracy ustaje Pani ubezpieczenie. 5. Będzie Pani musiała wrócić co najmniej na 30 dni do pracy. Aktualnie nie ma Pani opłacanej składki chorobowej, która daje prawo do L4. Zgodnie z przepisami ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Po spełnieniu tego warunku będzie Pani mogła przedłożyć L4, a umowa przedłuży się do dnia porodu. Po porodzie otrzyma Pani zasiłek macierzyński. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 maja 2017 14:32 Zmodyfikowano dnia: 12 maja 2017 14:32 Obejrzało: 172 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.