Pytanie z dnia 09 września 2018

Dzień dobry
Mam pytanie dotyczące umowy przedślubnej (?). Moi rodzice są alkoholikami i mają długi. Nie utrzymuję z nimi żadnego kontaktu. Niedługo biorę ślub. Chciałabym zabezpieczyć przyszłość moją i mojego przyszłego męża. Jak mogę to zrobić?

Ewentualna odpowiedzialność za długi rodziców może Panią "dosięgnąć" po ich śmierci - na skutek dziedziczenia. Możliwe jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia jeszcze za życia spadkodawców, ale skoro nie utrzymuje Pani kontaktu z rodzicami może to być trudne. W takiej sytuacji zostaje odrzucenie spadku po rodzicu/ rodzicach dokonane przed sądem lub notariuszem. Termin na złożenie takiego oświadczenia to 6 miesięcy od liczone od chwili, w której spadkobiorca dowiaduje się o tytule swojego powołania, czyli najprościej mówiąc od dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 września 2018 12:05 Zmodyfikowano dnia: 10 września 2018 12:05 Obejrzało: 274 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Dopóki rodzice żyją ich długi nie obciążają ani pani, ani tym bardziej przyszłego męża, chyba że była Pani np. poręczycielem kredytu zawartego przez rodzica. Aby zabezpieczyć się na wypadek śmierci matki/ojca może Pani, jako spadkobierczyni ustawowa zrzec się dziedziczenia po nim, jednakże taka umowa musi zostać zawarta wraz z rodzicem, a jeśli nie ma Pani z nim kontaktu może być to niewykonalne) u notariusza- jako że dla tej umowy art. 1048 kodeksu postępowania cywilnego ustanawia wymóg zachowania formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Należy przy tym pamiętać, że jeśli nie dokonają Państwo w umowie odmiennych ustaleń, umowa zrzeczenia się dziedziczenia obejmie również Pani zstępnych (dzieci, wnuki).

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 września 2018 12:30 Zmodyfikowano dnia: 10 września 2018 12:30 Obejrzało: 273 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.