Adopcja pasierbicy.

Pytanie z dnia 08 lutego 2021

Witam. Jestem w trakcie sprawy o adopcje pasierbicy. Wychowujemy córkę męża razem od ponad 4 lat. Nikola ma aktualnie 5 lat. Matka jest pozbawiona władzy rodzicielskiej. Moje pytanie. Czy jeśli uda mi się uzyskać pelną adopcje to czy biologiczna matka dziecka ma jakieś prawa? Czy może wnioskować do sądu o kontakt z dzieckiem? Przywrócenie praw rodzicielskich? Czy nadal ma płacić alimenty?

Witam. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym: Art. 119(1) [Przesłanki przysposobienia całkowitego] § 1. Rodzice mogą przed sądem opiekuńczym wyrazić zgodę na przysposobienie swego dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego. Rodzicom, którzy wyrazili taką zgodę, władza rodzicielska i prawo do kontaktów z dzieckiem nie przysługują. Zgodę tę mogą odwołać przez oświadczenie złożone przed sądem opiekuńczym, nie później jednak niż przed wszczęciem sprawy o przysposobienie. § 2. Przepisy o przysposobieniu za zgodą rodziców bez wskazania osoby przysposabiającego stosuje się odpowiednio, jeżeli jedno z rodziców wyraziło taką zgodę, a zgoda drugiego nie jest do przysposobienia potrzebna. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli porozumienie się z drugim rodzicem napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. § 3. Przepisy o przysposobieniu za zgodą rodziców bez wskazania osoby przysposabiającego stosuje się odpowiednio również wtedy, gdy rodzice przysposabianego są nieznani albo nie żyją, jeżeli sąd opiekuńczy w orzeczeniu o przysposobieniu tak postanowi. Art. 121 [Przysposobienie pełne] § 1. Przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi. § 2. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. § 3. Ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego. § 4. Skutki przysposobienia rozciągają się na zstępnych przysposobionego. Art. 121(1) [Przysposobienie pasierba] § 1. Przepisu art. 121 § 3 nie stosuje się względem małżonka, którego dziecko zostało przysposobione przez drugiego małżonka, ani względem krewnych tego małżonka, także w razie przysposobienia po ustaniu małżeństwa przez śmierć tego małżonka. Jak więc widać, w przypadku przysposobienia pełnego, matka naturalna nie ma prawa do kontaktów, nie ma władzy rodzicielskiej, ale nie ma też obowiązku alimentacyjnego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 lutego 2021 12:59 Zmodyfikowano dnia: 9 lutego 2021 12:59 Obejrzało: 700 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Nasz serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Można zmienić pozwolenie na zapis danych w plikach Cookies ustawiając odpowiednie opcje w swojej przeglądarce. Rozumiem