Alimenty
Pytanie z dnia 22 marca 2021
Dzien dobry,
Ojciec dzieci z którym nie jestem w związku przez 4 lata płacić dobrowolnie alimenty w kwocie 3 500 na dwójkę dzieci. Kilka miesięcy temu bez konsultacji obniżył sobie alimenty do 2000 twierdząc, ze ma problemy finansowe.
W wyniku negocjacji ustaliliśmy, że:
1. przez kolejne 6 miesięcy będzie płacić 2300
2. po tym czasie 2800.
Czy podpisanie przez niego takiej deklaracji będzie miało jakaś moc prawną w przypadku gdyby za poł roku chciał się wycofać z takiego ustalenia i znów samowolnie ustalić kwotę, którą będzie płacił?
Pozdrawiam
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, w takiej sytuacji najlepiej zawrzeć ugodę u mediatora. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
W sytuacji porozumienia stron co do wysokości i sposobu płatności alimentów można zawrzeć ugodę przed mediatorem; ugoda po zatwierdzeniu przez sąd oraz nadaniu klauzuli wykonalności może być następnie podstawą do wszczęcia egzekucji, gdyby zobowiązany nie wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Tego typu porozumienie może mieć wartość jedynie dowodową w postępowaniu przed sądem. Świadczy ono bowiem o tym, że ojciec uznawał alimenty w danej wysokości za konieczne dla utrzymania dzieci. 2. Natomiast aby porozumienie miało moc prawną powinno zostać zawarte przed mediatorem albo przed notariuszem. Porozumienie zawarte przed mediatorem powinno zostać następnie zatwierdzone przed sądem. Porozumienie zawarte przed notariuszem powinno zawierać klauzule o dobrowolnym poddaniu się pod egzekucję w razie braku zapłaty alimentów. Tak sporządzone porozumienie może już stanowić tytuł egzekucyjny, Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.