Alimenty

Pytanie z dnia 23 stycznia 2022

Po rozstaniu z ojcem mojej małoletniej córki umówiliśmy się słownie, co do kwestii płacenia przez niego świadczeń na utrzymanie dziecka. Były partner płacił alimenty na dziecko regularnie, do czasu zajęcia komorniczego jego wynagrodzenia. Były partnet jest dłużnikiem alimentacyjnym, alimenty na pierwsze dziecko zostały zasądzone po rozwodzie z jego matką. Komornik zajął 60% jego pensji, gdyż oprócz długu alimentacyjnego były partner jest również dłużnikiem niealimentacyjnym. Ojciec mojej córki deklaruje, iż rozmawiał z komornikiem o tym, że oprócz pierwszego, pełnoletniego dziecka, posiada drugie małoletnie dziecko i jest zobowiązany do tego, aby łożyć na jego utrzymanie, jednakże komornik musi posiadać podstawę do wszczęcia egzekucji.
Przez jakiś czas ojciec mojej córki starał się w miarę regularnie wpłacać świadczenia na jej utrzymanie, podejmując dodatkowe prace dorywcze, jednakże od kilku miesięcy wpłaty są niepełne i nieregularne. Były partner jest ze mną i córką w stałym kontakcie. Z jego narracji wynika, iż pomimo starań, nie jest w stanie pracować w pełnym wymiarze godzin i podejmować tylu prac dorywczych, aby samemu się utrzymać i łożyć na utrzymanie córki. Deklarował, iż chciałby aby część z zajęcia komorniczego była przeznaczona w pierwszej kolejności na rzecz drugiego dziecka.
W związku z tym chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób najszybciej mogę uzyskać alimenty na rzecz córki? Czy w obecnej sytuacji, jest możliwość podpisania umowy alimentacyjnej w formie notarialnej, z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji? Czy konieczne jest złożenie pozwu o alimenty do Sądu?

Dzień dobry. 1. Tak, ugoda alimentacyjna prawidłowo zawarta przed notariuszem (albo przed mediatorem, co wymaga jednak zatwierdzenia przez sąd) będzie miała taką samą moc jak wyrok sądu (będzie zatem stanowić także tytuł wykonawczy dla komornika). 2. Nie, złożenie pozwu nie jest tu konieczne. 3. Najszybsze będzie zawarcie ugody przed notariuszem. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 stycznia 2022 10:22 Zmodyfikowano dnia: 24 stycznia 2022 10:22 Obejrzało: 252 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.