alimenty na byłą żonę,

Pytanie z dnia 07 grudnia 2018

W przyszłym roku mija 5 lat od orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie. Wyrokiem rozwodowym przekazałem żonie cały majątek tj. dom z działką 700m pod Warszawą z wyposażeniem o wartości ok 500-600 tys.zł. Dom wybudowałem za własne pieniądze ale w trakcie małżeństwa. (sam wyprowadziłem się). Eks żona podpisała pismo na zgodę o rozwód bez orzekania pod warunkiem przekazania majątku i moje dobrowolne alimenty 1000 zł. przez okres 5 lat.(tak jest zapisane w piśmie żony do sądu). Sąd podniósł alimenty na 1100zł. Ja posiadam emeryturę 4500zł. żona rentę po 1 mężu (4 lata temu ok. 850 zł netto.(sama jest schorowana ma przyznaną rentę 3kat. ale normalnie egzystuje, ma dwóch pracujących synów, mają swoje mieszkania).
Czy mogę obawiać się przedłużenia alimentów oraz czy mogę zaprzestać płacenia ich bez złożenia pozwu w sądzie, czy mam pozew złożyć.
- Krzysztof

Dzień dobry, obowiązek wygaśnie po upływie 5 lat, choć w wyjątkowych przypadkach może być przedłużony na dalszy okres. Zgodnie jednak z obowiązującą praktyką komorników, powinien Pan wystąpić do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 grudnia 2018 11:01 Zmodyfikowano dnia: 10 grudnia 2018 11:01 Obejrzało: 436 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zgodnie z art. 60 par. 3 krio "Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.”. Oznacza to, że obowiązek wygasa z mocy prawy i nie wymaga wnoszenia pozwu z Pana strony. Była żona mogłaby żądać jedynie przedłużenia obowiązku alimentacyjnej z uwagi na "wyjątkowe okoliczności", np. niedostatek. inna krytyczna sytuacja małżonka. Będzie to jednak wymagało wniesienia przez nią pozwu. Pan będzie mógł wskazywać na okoliczności, które uzasadniają oddalenie powództwa- np. fakt posiadania dzieci, które mogłyby spełniać obowiązek alimentacyjny wobec matki, posiadanie majątku znacznej wartości. Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości. Pozdrawiam!

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 grudnia 2018 11:18 Zmodyfikowano dnia: 10 grudnia 2018 11:18 Obejrzało: 435 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.