Alimenty na dziecko.

Pytanie z dnia 03 listopada 2021

Witam, chciałbym prosić o poradę.
Z byłą żoną jesteśmy po rozwodzie od ok dwóch lat. Sąd przyznał córce miejsce zamieszkania przy matce i określone alimenty które płacę. Jako rodzice mamy równe prawa rodzicielskie.
Teraz jednak matka wyszła z propozycją by córka zamieszkała u mnie. Jestem chętny by zająć się córki wychowaniem od zaraz.
Nurtuje mnie tylko jak sprawa wygląda pod względem prawnym jeśli chodzi o alimenty ustalone przez sąd i wcześniejszą decyzję o miejscu zamieszkania córki przy matce. Co teraz muszę zrobić? Czy córka mieszkając ze mną, za obopólną zgodą, do czasu orzeczenia sądu mam obowiązek dalej płacić alimenty? Jak to wszystko załatwić formalnie krok po kroku?
Z poszanowaniem
Mariusz

Dzień dobry, w takiej sytuacji powinien Pan złożyć wniosek o zmianę miejsca zamieszkania córki oraz pozew o uchylenie Pana obowiązku alimentacyjnego i pozew o zasądzenie alimentów od matki dziecka wraz z wnioskami o zabezpieczenie. Formalnie powinny być więc 3 sprawy: 1. o zmianę miejsca zamieszkania- rozpoznawana w postępowaniu nieprocesowym, 2. o uchylenie Pana obowiązku alimentacyjnego (Pan jest powodem, pozwane jest dziecko), 3. o zasądzenie alimentów od matki dziecka (powodem jest dziecko, reprezentowane przez Pana). Można też spróbować obie sprawy o alimenty rozpoznać w jednym postępowaniu, ale jest to często problematyczne z uwagi na brak tożsamości stron. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 listopada 2021 10:37 Zmodyfikowano dnia: 3 listopada 2021 10:37 Obejrzało: 182 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. W opisanej sytuacji należy skierować do sądu wniosek o zmianę miejsca pobytu małoletniego, a także pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego (ewentualnie także pozew o nałożenie obowiązku alimentacyjnego na matkę dziecka, chociaż w tym przypadku sprawę można załatwić także polubownie przed notariuszem albo mediatorem). 2. Tak, obowiązek alimentacyjny istnieje do czasu jego uchylenia przez sąd, natomiast w pozwie o uchylenie tego obowiązku można także zawrzeć wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie obowiązku na czas trwania postępowania. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 listopada 2021 10:55 Zmodyfikowano dnia: 3 listopada 2021 10:55 Obejrzało: 179 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.