Alimenty. Zaległe alimenty.
Pytanie z dnia 27 listopada 2020
Mam pytanie ponieważ mam dziecko ze zwiazku poza małżeńskiego z ojcem dziecka nie mam kontaktu dopiero bedzie sądownie ustalane ojcostwo i alimenty i chcialabym sie dowiedzieć czy ojciec dziecka po sadownym ustaleniu kwoty alimentow odda mi zalegle alimenty tzn od dnia w ktorym sie dziecko urodziło czy te alimenty beda od dnia w ktorym on ojcostwo uzna i nie odda zaległych?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, to zależy o co Pani wystąpi przed sądem i jakie dowody przedstawi. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Małgorzata Łukasik Radca prawny (Od 2019)
Małgorzata Łukasik Kancelaria Radcy Prawnego
Wilcza 29A/7, 00-544 Warszawa
Alimenty co do zasady zasądzane są od daty wniesienia pozwu. Aby jednak sąd zasądził alimenty nie tylko od daty wniesienia powództwa, lecz także za okres wcześniejszy musi w tym zakresie być zgłoszone żądanie – należy zawrzeć taki wniosek w treści pozwu. Żądanie za czas poprzedzający wytoczenie powództwa jest dopuszczalne, jeżeli z tego okresu pozostały niezaspokojone potrzeby albo zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na zaspokojenie tych potrzeb. Czyli np. gdy wobec braku dostarczenia alimentów – wyżywienie, zaopatrzenie w odzież albo leczenie dziecka nie były należyte, przez co niezaspokojona potrzeba przybrała postać konieczności szczególnego odżywiania, uzupełnienia odzieży, dalszego leczenia itd. Na równi z niezaspokojonymi potrzebami trzeba przy tym traktować dług uprawnionego zaciągnięty na pokrycie środków koniecznych do zaspokojenia uzasadnionych potrzeb. Jeżeli zaciągnęła Pani pożyczkę lub kredyt na zaspokojenie potrzeb, również uzasadnia to żądanie za okres sprzed wniesienia pozwu. Poza tym, jeżeli zaspokojenia tego rodzaju potrzeb uprawnionego dokonała osoba trzecia (np. Pani rodzice), zamiast zobowiązanego, to może ona wystąpić z roszczeniem regresowym w stosunku do zobowiązanego do alimentacji (oddzielne powództwo).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.