Art 52 kp odwołanie.

Pytanie z dnia 09 kwietnia 2020

Otrzymałem świadectwo pracy pocztą z powodem zwolnienia art52kp. Nie mam wypowiedzenia pracy, nie podplsałem go w miejscu pracy a pocztą mi go nie przysłali. Jak się odwołać.. Czy to świadectwo ma skutek prawny?

Dzień dobry, ale przyjął Pan do wiadomości rozwiązanie umowy przez pracodawcę ? To, że Pan nie podpisał oświadczenia nie oznacza, że umowy nie rozwiązano. Dlaczego pracodawca tę umowę rozwiązał ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 kwietnia 2020 13:42 Zmodyfikowano dnia: 9 kwietnia 2020 13:42 Obejrzało: 615 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, Jeżeli pracodawca rozwiązał z Panem umowę na podstawie art. 52, to powinien wysłać Panu także oświadczenie o rozwiązaniu umowy. Takie oświadczenie, zgodnie z przepisami prawa powinno zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy. Jeżeli tak nie jest, albo nie otrzymał Pan takiego oświadczenia, może przysługiwać Panu roszczenie względem byłego pracodawcy. Pozdrawiam, Robert Różycki

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 kwietnia 2020 14:06 Zmodyfikowano dnia: 9 kwietnia 2020 14:06 Obejrzało: 611 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Analizując przesłany przez Pana stan faktyczny należy zaznaczyć, że skuteczność rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. zależy od tego, czy pracodawca złożył wobec Pana (skutecznie) jednostronne oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli pracodawca dotychczas w żaden sposób (czy to w miejscu pracy, czy to za pośrednictwem poczty) nie złożył Panu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, to wystawienie wyłącznie świadectwa pracy (bez uprzedniego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę) nie jest skuteczne. Aby wystawić świadectwo pracy, w pierwszej kolejności należy bowiem dokonać czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę. Świadectwo pracy nie może zastąpić oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę w omawianym trybie. W związku z powyższym nie biegnie jeszcze termin do odwołania się ponieważ umowa o pracę nie została skutecznie rozwiązania, a świadectwo pracy zostało wystawione bezpodstawnie.

Odpowiedź nr 3 z dnia 9 kwietnia 2020 14:42 Zmodyfikowano dnia: 9 kwietnia 2020 14:42 Obejrzało: 609 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia musi nastąpić na piśmie oraz powinno wskazywać przyczynę rozwiązania umowy o pracę, a także stosowne pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach zaskarżenia. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia nie może również nastąpić po upływie 1 miesiąca od zajścia przyczyny uzasadniającej rozwiązanie. Jeżeli nie otrzymał pan oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu z Panem umowy o pracę, należy uznać , iż jest ono bezskuteczne. W przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia, Pracownikowi przysługują określone w Kodeksie pracy uprawnienia : roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.Jeśli chodzi o świadectwo pracy, pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. To co powinien Pan w pierwszej kolejności zrobić, to zwrócić się do pracodawcy na piśmie.

Odpowiedź nr 4 z dnia 9 kwietnia 2020 15:32 Zmodyfikowano dnia: 9 kwietnia 2020 15:32 Obejrzało: 605 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.