Bezpodstawne oskarżenie o mobbing w pracy.

Pytanie z dnia 09 listopada 2021

Witam. Jestem zastępca kierownika w sklepie, Zostałam bezpodstawnie oskarżona o mobbing w pracy, przełożona już przeprowadziła rozmowy z pozostałymi pracownikami i wszyscy potwierdzili że żaden mobbing nie ma miejsca. Co mogę zrobić w sytuacji gdzie osoba oskarżająca mnie przekazuje nieprawidziwe oskarżające moją osobę informacje osobom trzecim które nie są związane z firmą? Wiem ze informacje o rzekomym mobbingu rozrosły się już wśród znajomych, zaznacze przy tym że mieszkamy w małej miejscowości.

Witam, ciężko ustosunkować się do sprawy nie znając jej szczegółów oraz dokumentacji kadrowej, o ile takowa jest sporządzona. Warto byłoby zapoznać się z zeznaniami świadków i w przypadku braku jakichkolwiek dowodów na poparcie oskarżeń wszcząć postępowanie karne przeciwko osobie, która dopuściła się zniesławienia na podstawie i stosownie do dyspozycji art. 212 kk w zależności od charakteru sprawy oraz ciężaru i rodzaju oskarżeń.

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 listopada 2021 20:50 Zmodyfikowano dnia: 9 listopada 2021 20:50 Obejrzało: 909 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Może Pani dochodzić ochrony swoich praw zarówno na gruncie prawa karnego jak i prawa cywilnego. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną sprawcy proszę zwrócić uwagę na art. 212 par 1 kk: "Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności." Występek ten ścigany jest z oskarżenia prywatnego - czyli wymagane będzie wniesienie prywatnego aktu oskarżenia. Dodatkowo powyższy przepis pozwala sądowi na orzeczenie na Pani rzecz (bądź wskazanej przez Pani instytucji) nawiązki W powyższej sytuacji z uwagi na fakt, że zostały naruszone Pani dobra osobiste można również dochodzić roszczenia na drodze stricte cywilnej.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 listopada 2021 00:11 Zmodyfikowano dnia: 10 listopada 2021 00:11 Obejrzało: 906 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.