błąd lekarski,odszkodowanie

Pytanie z dnia 13 marca 2019

Treść wiadomości:
Szanowni Państwo,

chciałbym poniżej opisać moją sytuację na temat operacji wyrostka i jego powikłań. Miałem wtedy 6 lat.

16.11.1999r. Byłem operowany z powodu zapalenia wyrostka. Odczuwałem wtedy ostry ból brzucha. W kolejnym dniu 17.11.1999r. odbyła się kolejna operacja. Powód: gorączka, bolesny ból brzucha z objawami obrony mięśniowej i Blumberga, perystaltyka niesłyszalna, W trakcie 2 operacji stwierdzono dużą ilość treści ropnej oraz skrzepy krwi. Ewakuowano tworzący się ropień w okolicy pomiezy kątnicą, esicą i pęcherzem moczowym. Na przedniej ścianie kątnicy perforacja (przecięcie) wielkości ok. 1 cx 1 cm na którym był widoczny pojedynczy szew kefgutowy. Zeszyto perforację dwuwarstwową. Dopiero po 2 operacji założono mi dreny które usuwały ropę z jamy brzusznej. 19.11.1999r. z drenów wydzielało się niewielkie wydzielenie treści surowiczo-krwistej.
W kolejnym roku odbyła się 3 kolejna operacja wycinania zrostów pooperacyjnych spowodowana powikłaniami z poprzednich operacji. Do dziś odczuwam bóle brzucha, wzdęcia i niestrawność, Ledwo przeżyłem te operacje. Czy przecięcie kątnicy jest przestępstwem / występkiem? Czy nie jest za późno by starać się w sądzie o odszkodowanie mając 2019 rok (20 lat mija w listopadzie 2019r.). O jakie odszkodowanie ewentualnie można walczyć?

Z góry dziękuje za informację.

Dobry wieczór. Szanowny Panie. Po pierwsze w takich przypadkach nie ma mowy przestępstwie lub wykroczeniu. Pojęcie " występek" nie występuje w polskim prawie. W tym przypadku możemy mówić o błędzie w sztuce lekarskiej. Z Pana opisu wynika, że być może błąd taki istotnie nastąpił. Jeśli wykaże Pan błąd w sztuce lub choćby go uprawdopodobni. Ciężar dowodu, że takiego błędu lub zaniedbania nie było leży po stronie palcówki medycznej wykonującej zabieg. Pan musi wykazać jedynie doznaną przez Pana krzywdę np. czy niestrawność i bóle odczuwane obecnie są następstwem wykonanego zabiegu. Może się Pan ubiegać o zadośćuczynienie za krzywdę - art. 445 k.c. Pozdrawiam serdecznie radca prawny Katarzyna Hankiewicz- Jackowska

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 marca 2019 21:32 Zmodyfikowano dnia: 23 marca 2019 21:32 Obejrzało: 479 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.