Pytanie z dnia 04 września 2016
Brak zgody sąsiada na przyłączenie mediów, podzielony dom mój parter, sąsiada pięrto i mamy poddasze po połowie tak jak piwnice, wszystkie media są po Jego stronie i nie wyraża zgody (nie bo nie zmniejszy się klatka schodowa o 15cm) na podłączenie wod -kanu na mojej części poddasza które było kiedyś całością mieszkalną a teraz moja część jest pozbawiona mediów. Czy tylko rozrawa sądowa o zgodę zastępczą ? Myślę że tam też ma znajomości. Czy faktże mam 51% a On 49% udziałów coś zmienia.
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pańskie pytanie wskazuję, iż na podstawie przywołanego stanu faktycznego istotne znaczenie będą miały przepisy kodeksu cywilnego dotyczące współwłasności, w tym w szczególności art. 199 i 201 kodeksu cywilnego. Na gruncie przywołanych przepisów istotne jest w pierwszej kolejności ustalenie, czy podłączenie przyłącza wodno-kanalizacyjnego jest czynnością zwykłego zarządu, czy też czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Nadmieniam, iż przepisykodeksu cywilnego nie wskazują, jakie czynności są czynnościami zwykłego zarządu, a jakie tymi, które przekraczają zarząd rzeczą wspólną. Powszechnie przyjmuje się jednak, iż przez czynności zwykłego zarządu należy rozumieć załatwianie bieżących spraw związanych z normalną eksploatacją rzeczy i utrzymaniem jej w stanie niepogorszonym. Na podstawie przedstawionych przez Pana informacji można dojść do przekonania, iż przeprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej wiąże się z normalną eksploatacją wspólnej nieruchomości, zatem wchodziłoby to w zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną. Wówczas zastosowanie miałby art. 201 kodeksu cywilnego, który wymaga do dokonania czynności zwykłego zarządu zgody większości współwłaścicieli, z kolei większość ta liczona jest według wielkości udziałów (art. 204 kodeks cywilny), a zatem jeśli przysługuje Panu większość udziałów to wówczas mógłby Pan dokonać wspomnianego przyłączenia bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody drugiego współwłaściciela, którego udziały są mniejsze. W innym przypadku, jeżeli wspomniana czynność przekraczałaby zwykły zarząd to wówczas pozostaje Panu jedynie uprawnienie do wystąpienia z roszczeniem do sądu, który orzeknie w przedmiotowej sprawie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 kodeksu cywilnego). Ustalenie, czy czynność, o której Pan wspomina będzie wchodziła w zakres czynności zwykłego zarządu, czy też czynności przekraczającej zwykły zarząd wymaga jednak dokładnej analizy stanu faktycznego w Pańskiej sprawy, jednakże na podstawie przedstawionych informacji skłaniałabym się ku stanowisku, iż będzie to czynność zwykłego zarządu, a tym samym nie musiałby Pan mieć zgody drugiego współwłaściciela, którego udziały są mniejsze, aniżeli Pana.
Podziękowałeś prawnikowi
Piotr Dobrowolski Radca prawny (Od 2007)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Dobrowolski
Al. Wielkopolska 29/8, 60 - 603 Poznań
Niestety, jeśli współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia w sprawie części wspólnych i doprowadzenia do nich mediów, pozostaje droga sądowa. Kwestia posiadanych udziałów miałaby znaczenie, gdybyście chcieli Państwo przegłosować uchwałę współwłaścicieli, jednakże jeśli sąsiad nie pozwoli Panu na wejście do swojej części nieruchomości, by doprowadzić media, konieczna będzie ingerencja sądu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.