Pytanie z dnia 06 sierpnia 2018

Witam. Moja babcia która nadal żyje przepisała połowę swojego domu i działki na swoją córkę a drugą połowę dostała po moim zmarłym dziadku a swoim ojcu. Po przepisaniu wszystkiego na nią moja babcia musiała się wyprowadzić do swojej drugiej córki a mojej mamy i tak już mieszka z nami 14 lat. Teraz sprzedała ostatnią działkę a my znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji i moje pytanie jest takie czy jeśli babcia zmieni zapis swojej połowy na drugą córkę to czy ona będzie miała oddać połowę pieniędzy z tych działek (dodam że za pieniądze z działek wyremontowała ten dom a resztę może ma na koncie) i spłacić z połowy domu czy już jest wszystko przedawnione? Pozdrawiam

Przy założeniu, iż babcia darowała wcześniej należącą do niej nieruchomość (czy też jej część) jednej z córek to aby odzyskać tą nieruchomość w zasadzie można tylko odwołać darowiznę. Z treści zapytania niestety nie jestem w stanie odczytać czy babcia ma dalej prawo własności połowy nieruchomości której część kiedyś przepisała na siostrę mamy. Zmiana zapisu (testamentu) jest możliwa o ile nieruchomość jest dalej własnością babci. Ogólnie w sprawach o nieruchomości najlepiej jest rozmawiać mając do dyspozycji wszystkie dane dotyczące nieruchomości (w szczególności numery ksiąg wieczystych) ponieważ zagadnienie jest dosyć skomplikowane.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 sierpnia 2018 19:05 Zmodyfikowano dnia: 6 sierpnia 2018 19:05 Obejrzało: 459 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Aby móc udzielić precyzyjnej odpowiedzi musimy ustalić kilka istotnych kwestii. Po pierwsze pisząc, że babcia przepisała połowę swojego domu na córkę a drugą połowę dostała po moim zmarłym dziadku to chodzi o to, że tą połowę również dostała ta sama córka? W jakiej formie to zostało dokonane? Czy babcia zapisała to w formie testamentu, darowizny, umowy dożywocia czy może w jakiejś innej formie?

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 sierpnia 2018 22:12 Zmodyfikowano dnia: 6 sierpnia 2018 22:12 Obejrzało: 455 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.