Pytanie z dnia 20 lipca 2015
Chce pozbawić swojego byłego męża,ojca naszego pięcioletniego syna władzy rodzicielskiej.Syn nie widział tatusia,od ośmiu miesięcy w zeszłym roku odwiedził go tylko raz i to po sprawie w sądzie o pozwolenie na wyrobienie dowodu osobistego dla Małego,bez zgody ojca.Od ponad roku nie płaci alimentów,nie dzwoni,nie stawił się na sprawie w sądzie o podwyższenie alimentów,ma ograniczone prawa rodzicielskie.Czy mam szansę wygrać ta sprawę i czy fakty przedstawione powyżej są wystarczające do jej założenia?
Pozdrawiam
dr Krystyna Urbańska Radca prawny (Od 2010)
Rynkiewicz/Urbańscy radcowie prawni
Marii Skłodowskiej – Curie 13/1, 81-703 Sopot
Pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić w przypadku, gdy nie może być ona wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają tej władzy lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka. Każda sprawa rozpoznawana jest indywidualnie, a sąd zawsze kieruje się zasadą dobra dziecka. W opisanej sprawie rozważyć można, czy zaistniałe okoliczności przemawiają za uznaniem, że doszło do "rażącego zaniedbania obowiązków względem dziecka". Przejawem takiego zaniedbania może być brak zainteresowania dzieckiem (np. brak jakichkolwiek kontaktów, wsparcia finansowego). Nie bez znaczenia pozostaje również wiek dziecka. Inaczej można ocenić zaistniałe okoliczności w przypadku, gdy dziecko jest małe, a sposób zachowania rodzica w praktyce wyłączył powstanie jakiejkolwiek więzi pomiędzy nim a dzieckiem. Inaczej natomiast dane zachowanie będzie mogło zostać ocenione w przypadku, gdy ta więź istnieje i dziecko jest starsze. Przed ewentualnym wniesieniem sprawy konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie wszystkich okoliczności.
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
Czy"pozbawienie władzy rodzicielskiej",a "pozbawienie praw rodzicielskich", to nie są dwie różne sprawy?Pytam ponieważ w moim zapytaniu chodziło mi o ta pierwszą.Nie jestem prawnikiem,ale wydaje mi sie, że różnica istnieje.Pozdrawiam
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.