Pytanie z dnia 14 listopada 2018

Chcę sprzedać mieszkanie, które dostałam w darowiźnie i kupić większe . Razem z mężem ustaliliśmy , ze nowe mieszkanie będzie tylko na mnie chociaż musimy dołożyć wspólnie troche gotówki. Jak mamy to zrobic ? Nie mamy rozdzielnosci majątkowej ?

Darowizna niezależnie od istnienia rozdzielności majątkowej wchodzi w skład majątku osobistego małżonka, który ją otrzymał. Wobec tego to Pani jest jedynym właścicielem. W celu sprzedaży mieszkania należy udać się do notariusza, ponieważ dla ważności umowy sprzedaży nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 listopada 2018 10:23 Zmodyfikowano dnia: 15 listopada 2018 10:23 Obejrzało: 224 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jest to możliwe, ale musi Pani pamiętać też o ewentualnym późniejszym roszczeniu męża o rozliczenie nakładu na Pani majątek osobisty. Co do samych oświadczeń w akcie notarialnym pisaliśmy tu: http://o-rozwodzie.pl/oswiadczenie-malzonka-o-nabyciu-danego-przedmiotu-konkretnej-masy-majatkowej-pewno-zabezpiecza-interesy/

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 listopada 2018 18:56 Zmodyfikowano dnia: 15 listopada 2018 18:56 Obejrzało: 220 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W świetle najnowszej uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 45/18): ,,Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, w części ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, a w części z ich majątku wspólnego, wchodzi do majątku osobistego małżonka i do majątku wspólnego małżonków w udziałach odpowiadających stosunkowi środków przeznaczonych z tych majątków na jej nabycie, chyba że świadczenie z majątku osobistego lub majątku wspólnego przekazane na nabycie rzeczy miało charakter nakładu, odpowiednio, na majątek wspólny lub osobisty".

Odpowiedź nr 3 z dnia 16 listopada 2018 12:55 Zmodyfikowano dnia: 16 listopada 2018 12:55 Obejrzało: 215 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.