Pytanie z dnia 21 stycznia 2017
Chcę złożyć u notariusza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ( w imieniu małoletniego syna po zmarłym ojcu). Czy mogę sama podać skład inwentarza, tj. dobra i długi, czy i tak będzie spisu dokonywał komornik? Koszty komornicze takiego postępowania są kolosalne. Czy lepiej przyjąć spadek bez inwentarza? Jak ominąć ponoszenie tak wielkich kosztów jakie trzeba zapłacić przy spadku?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, przede wszystkim, aby złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku wprost lub jego odrzuceniu w imieniu małoletniego, musi Pani najpierw uzyskać zgodę sądu na dokonanie tej czynności. Czy wie Pani co wchodzi w skład spadku po zmarłym? Kto jeszcze, oprócz syna, jest powołany do spadku? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Kościuk Radca prawny (Od 2015)
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kościuk Radca Prawny
os. Armii Krajowej 80/4, 61-379 Poznań
Dzień dobry. Zgodnie z art. 10311 § 1 Kodeksu cywilnego, obowiązującego od dnia 18 października 2015 r., który posiada następujące brzmienie: „Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapisobierca windykacyjny lub wykonawca testamentu mogą złożyć w sądzie albo przed notariuszem wykaz inwentarza. Wykaz inwentarza składany przed notariuszem zostaje objęty protokołem.” W związku z powyższym, co do zasady, w przypadku sporządzenia wykazu inwentarza objętego protokołem sporządzonym przez notariusza, nie musi być sporządzany spis inwentarza przez komornika sądowego. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą z moją Kancelarią to zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, Marcin Kościuk.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.