Pytanie z dnia 09 stycznia 2021

Chcemy zrobić wielki projekt na którego potrzebujemy sponsorów, więc będziemy musiały podzielić się naszym pomysłem z innymi. Jak mamy się zabezpieczyć przed utratą wszystkiego co stworzyłyśmy? Jak mamy rozegrać mądrze jedną z największych inwestycji tej dekady?

Szanowne Panie, Zalecałbym zawarcie porozumienia o poufności (NDA) z sponsorami/inwestorami, a także zwracam uwagę na przepisy KC i konstrukcję "umowy o negocjacje" w kontekście rozmów z potencjalnymi sponsorami (Art. 72. § 1. Jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji. § 2. Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy. Art. 72[1]. § 1. Jeżeli w toku negocjacji strona udostępniła informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona jest obowiązana do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów, chyba że strony uzgodniły inaczej. § 2. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, o których mowa w § 1, uprawniony może żądać od drugiej strony naprawienia szkody albo wydania uzyskanych przez nią korzyści). Ponadto nie wiem co Panie stworzyłyście i czy Pań pomysł podlega ochronie prawnoautorskiej lub patentowej. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 stycznia 2021 13:21 Zmodyfikowano dnia: 11 stycznia 2021 13:21 Obejrzało: 414 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Aby zabezpieczyć się przed ujawnieniem przez kontrahentów lub osoby trzecie pomysłu konieczne jest zawieranie umów o zachowaniu poufności z osobami, którym będzie ujawniany taki projekt. Dobrze przygotowana umowa nie zabezpieczy przed faktem ujawnieniem informacji (aby tego dokonać trzeba byłoby pilnować kontrahenta 24 godz./365 dni roku), ale pozwoli domagać się odszkodowania w razie jej naruszenia przez drugą stronę. Zachęcam do kontaktu w celu sporządzenie takiej umowy, lub do skorzystania z gotowego wzoru https://lgl-iplaw.pl/product/wzor-umowy-o-zachowaniu-poufnosci-jednej-ze-stron-nda/. Można także udokumentować prawa osoby ujawniającej poufność przez skorzystanie z usługi WIPO proof (więcej na ten temat piszemy w https://lgl-iplaw.pl/2020/08/cyfrowy-notariusz-bez-wychodzenia-z-domu/). Zapraszam Panie do kontaktu, może uda się wydzielić takie informacje które nie ujawnia istoty a pozwolą sprawdzić zainteresowanie sponsorów. W dalszej kolejności podpisuje się umowę o współpracy określając konsekwencje jej naruszenia pozdrawia r p Malgorzata Gradek Lewandowska

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 stycznia 2021 13:20 Zmodyfikowano dnia: 14 stycznia 2021 13:20 Obejrzało: 408 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.