Pytanie z dnia 19 stycznia 2022
Chciałem zapytać o kwestię dot. mojej mamy. Przepracowała ona ponad 5 lat we Francji, po tym jednak czasie przeszła na bezrobocie, żeby znaleźć lżejszą pracę, ze względu na podeszły wiek i stan zdrowia. Otrzymuje ona świadczenie we Francji przysługujące osobom bezrobotnym. W międzyczasie osiągnęła wiek emerytalny w Polsce. W ZUS w Polsce informowała, że ma świadczenie dla bezrobotnych we Francji. Od urzędników otrzymała informację, że nie wpływa to w żaden sposób na możliwość otrzymywania świadczenia emerytalnego w Polsce. Natomiast ZUS wysłał do francuskiego odpowiednika informację, że mama zaczęła pobierać świadczenie emerytalne w Polsce i ze względu na to że mamie przysługuje dodatek/emerytura francuska (za przepracowanie ponad 5 lat) francuski odpowiednik ZUSu wysłał do mamy wiadomość, że rozpoczął procedurę weryfikacyjną i prośbę o przekazanie numeru konta na który miałaby wpływać ta emerytura/dodatek po rozpatrzeniu wniosku. Decyzja póki co byłaby prawdopodobnie negatywna, gdyż mama nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego jaki jest przewidziany dla kobiet we Francji, natomiast kiedy zadzwoniliśmy do ZUS z zapytaniem o całą sytuację to Pani na infolinii powiedziała, że być może odkąd mama pobiera świadczenie emerytalne w Polsce to może jej już nie przysługiwać świadczenie dla bezrobotnych we Francji. Zaznaczyła również że być może mama będzie musiała zwrócić pieniądze wraz z odsetkami za pobrane dotychczasowo świdczenie dla osób bezrobotnych z Francji. Zapytanie skierowaliśmy więc do francuskiego urzędu pracy, natomiast urzędniczki nie odpowiedziały nam na pytanie, stwierdzając, że to trudne pytanie, na które nie znają odpowiedzi.
Podsumowując, kwestia dotyczy tego czy mama może pobierać jednocześnie świadczenie dla osób bezrobotnych we Francji oraz świadczenie emerytalne w Polsce.
Nie bardzo już wiemy do kogo się zwrócić o wyjaśnienie sprawy ponieważ urzędnicy w Polsce stwierdzają że nie mogą udzielić informacji dotyczących prawa francuskiego, a urzędnicy we Francji tej odpowiedzi również nam nie udzielili. Niestety ciężko znaleźć te informacje samemu czy to w internecie czy też przepisach, tym bardziej ze skromną znajomością języka francuskiego.
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.