Co grozi za kradzież w sklepie?

Pytanie z dnia 16 listopada

Szanowni Państwo,
Mam problem z młodszą siostrą, która jest młoda od niedawna pełnoletnia i ciągle wywija jakieś numery.
Dziś została w sklepie rossman zatrzymana w związku z podejrzeniem kradzieży. Co prawda nic nie ukradła, ale ochroniarz miał jej zdjęcia z koleżanklami innych okolicznych rossmanów jak w przeciągu dwóch miesięcy okradły z koleżankami sklepy na niewielkie kwoty. Ochroniarz mi mimo, że dziś normalnie robiła zakupy, to ją zatrzymał i trzymał przez dwie godziny w izolacji do czasu przyjazdu policji.
Łączna wartość tych wszystkich kradzieży to 300 zł. Policja przyjechała spisała siostrę z dowodu, spisała ochroniarza z dowodu i sobie pojechali. Nie dali nawet jej mandatu bo nie mieli podstaw, ponieważ nie została zatrzymana dziś na kradzieży. Jednak problem jest.
Co w takiej sytuacji jej grozi ? Policja powiedziała że podstaw do ukarania nie ma, ale jak chce to może ochroniarz złożyć zawiadomienie na policji. Chciałam za siostrę to zapłacić żeby nie było afery ale nie chcieli pieniędzy.
Proszę o poradę co jej grozi naprawdę już sobie z nią nie radzę. Dobra dziewczyna ale wpadła w fatalne towarzystwo.

Szanowna Pani, Rozumiem Pani zmartwienie związane z zachowaniem siostry. Poniżej przedstawiam wstępną poradę prawną: 1. Brak podstaw do ukarania: Policja ma rację, że w tej chwili nie ma podstaw do ukarania Pani siostry. Nie została ona zatrzymana na gorącym uczynku kradzieży, a jedynie podejrzewana o wcześniejsze czyny. 2. Możliwość złożenia zawiadomienia przez ochroniarza: Ochroniarz ma prawo złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa kradzieży. W takim przypadku policja wszcznie dochodzenie, w którym Pani siostra będzie przesłuchana. 3. Możliwe konsekwencje: Jeśli Pani siostra zostanie uznana winną kradzieży której wartość nie przekracza 800 zł , może być ukarana za wykroczenie z art. 119 kodeksu wykroczeń zgodnie z którym: § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne. § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona. 4. Zalecenia: - Rozmowa z siostrą: Należy porozmawiać z siostrą i wyjaśnić jej powagę sytuacji. Ważne jest, aby zrozumiała konsekwencje swoich czynów i zmieniła swoje zachowanie. - Pomoc prawna: W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który będzie reprezentował Pani siostrę w ewentualnym postępowaniu. Radca prawny pomoże w wyjaśnieniu sprawy i obronie jej praw. 5. Dalszy kontakt: Zachęcam Panią do dalszego kontaktu w celu omówienia szczegółów sprawy i ustalenia dalszej strategii działania. Pamiętaj: - Niniejsza porada ma charakter wstępny i nie stanowi porady prawnej. - W celu uzyskania szczegółowej porady prawnej, proszę o kontakt z kancelarią prawną. Proszę nie wahać się ze mną skontaktować, jeśli ma Pani więcej pytań.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 listopada 2024 07:28 Zmodyfikowano dnia: 20 listopada 2024 07:28 Obejrzało: 7 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.