Pytanie z dnia 12 września 2023
Co można zrobić kiedy salon kosmetyczny doprowadził do pogorszenia wyglądu osoby, do pojawienia się bruzd koło nosa, których wcześniej nie było i po roku od zakończenia zabiegów dalej one się utrzymują, więc jest to trwałe pogorszenie się wyglądu?
Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie kiedy żadne inne sposoby nie pomogły? Salon się wszystkiego wypiera bo wiadomo że nikt nie chce ponosić odpowiedzialności za swoje błędy., szczególnie tak poważne. Zawsze powie że to nie ich wina, że wiele czynników mogło to spowodować. Jest to prawda ale bruzdy pojawiły się po zabiegach, a wcześniej ich nie było.
Jaki jest termin na założenie takiej sprawy od zabiegów?
Czy same zdjęcia wystarczą czy potrzebne jest coś jeszcze?
Czy taka sprawa w ogóle ma sens czy trzeba się pogodzić z tym że salony kosmetyczne mają prawo kogoś szpecić i za to nie odpowiadać, bo ich podejście jest że wszystko im wolno i na pewno nikt z nimi nie wygra, bo przecież nie jest łatwo udowodnić czyjąś winę w takiej sprawie?
Anna Luiza Smyk Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Anna Luiza Smyk adwokat
Obrońców Pokoju 2A/102, 20-030 Lublin
Szanowna Pani, W takich sprawach najtrudniejszą kwestią jest wykazanie, że to właśnie na skutek konkretnego zabiegu doszło do pogorszenia wyglądu lub też stanu zdrowia. Z tego względu przed rozpoczęciem postępowania dobrze byłoby zaopatrzyć się w dokumentację medyczną, z której wynika, że bruzda powstała na skutek zabiegu kosmetycznego Jeśli na skutek zabiegu doszło do spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub lekkiego uszkodzenia ciała w grę może wchodzić nawet odpowiedzialność karna. Jeśli chodzi o odpowiedzialność cywilną, to osobie poszkodowanej nieprawidłowo wykonanym zabiegiem przysługuje roszczenie o naprawienie wynikającej stąd szkody w całości i może ona domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jak również odszkodowania, czyli kosztów skutków nieprawidłowego zabiegu, kosztów samego zabiegu kosmetycznego, kosztów leków, utracone zarobki, kosztów dojazdów na leczenie, rehabilitację itd. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Natomiast w sytuacji gdyby w grę wchodziła odpowiedzialność z niewykonania lub nienależytego wykonania, to roszczenie takie będzie bezterminowe, z pewnymi wyjątkami. Jest jeszcze kwestia od kogo domagać się naprawienia szkody - od gabinetu czy konkretnej kosmetyczki (to może zależeć od tego czy osoba wykonująca zabieg była zatrudniona na umowę o pracę czy też wykonywała umowę cywilnoprawną. Pozdrawiam, adw. Anna Luiza Smyk (nr tel. 509 856 065)
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.