Co oznacza przejąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?
Pytanie z dnia 13 czerwca 2022
1. Co oznacza przejąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?
Córka po śmierci babci (zgon nastąpił 11.05.2020 r., dziadek zmarł w 2009 r.) ma prawo wspólnie z jej córką ubiegać się o spodka po niej. Ojciec córki a mój mąż, z którym byłam w separacji sądowej, zmarł 06.07.2021 r.). W czasie pogrzebu córka zmarłej poinformowała nas, że mama miała długi i ona prawdopodobnie nie chce spadku bo będzie musiała spłacać jej kredyty bankowe. Dług w granicach 4000 zł. W momencie śmierci teściowa przebywała w domu opieki ( od 8 m-cy), była sparaliżowana i nieprzytomna, posiadała emeryturę, ruchomości w lokalu w którym mieszkała i postanowieniem spadkowym dziedziczyła spadek w nieruchomości po dziadkach w 1/5 części.
2. Czy córce należy się zachowek od cioci?
Po śmierci dziadka, postanowieniem o nabyciu spadku prawo do własnościowego lokalu mieszkalnego nabyli spadkobiercy w części: 4/6 żona (babcia córki), 1/6 syn (ojciec), 1/6 córka (ciocia) co wpisano do księgi wieczystej w 2009 r.
W 2017 r. w dziale postanowienia o podziale majątku dziale spadku wpisano nowa sygnaturę akt, która to ustanawia jedynego właściciela lokalu córkę zmarłego. W wyniku pozyskanej informacji od siostry męża, wynika że w tym roku przed sądem babcia i ojciec córki zrzekli się praw do spadku i jedynym właścicielem lokalu jest ona co potwierdza kw.
Informuję, iż córka nie była wydziedziczona przez ojca ani przez babcię.
Z poważaniem,
Barbara L.
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości stanu czynnego spadku, a więc do wartości odziedziczonego majątku. Aby jednak to ograniczenie odpowiedzialności weszło w życie należy albo wnieść do sądu o sporządzenie spisu inwentarza spadku przez komornika albo wnieść o zatwierdzenie sporządzonego osobiście wykazu inwentarza spadku. 2. Jeżeli doszło do sądowego działu spadku, w którym ojciec zgodził się na przekazanie swojego udziału w nieruchomości bez spłat i dopłat, to córce może się należeć roszczenie o zachowek po ojcu w stosunku do ciotki. Dział spadku bez spłat i dopłat będzie tu bowiem traktowany jako nieodpłatne przysporzenie. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.