Co zrobić gdy pracodawca nie wypłacił pełnego wynagrodzenia.

Pytanie z dnia 14 lipca 2023

Pracodawczyni nie wypłaciła mi pełnego wynagrodzenia za moje przepracowane godziny, tłumacząc się, że to kara za odejście z pracy bez wcześniejszych ustaleń. Ponad to, nakładała na pracownika obowiązek pracy w niedzielę i święta pod groźbą zwolnienia. Pracownik w takiej sytuacji, przychodząc do pracy musiał być ubrany w swoją prywatną koszulkę, aby w razie kontroli sklep nie poniósł żadnych konsekwencji związanych z zakazem pracy osób zatrudnionych. Pracodawczyni ukrywała fakt, że na prawdziwej umowie zlecenie widnieje dużo wyższa stawka niż ta, którą wręczała do rąk własnych. Po prośbie o dostarczenie mi rozliczenia od księgowej mojej wypłaty, nie dostałam żadnego odzewu, więc przypuszczam, że pieniądze, które powinny trafić w moje ręce, trafiły do rąk własnych samej franczyznobiorczyni. Umowa zrobiona była z datą, która odpowiadała Pani Monice , mimo że pracowałam już dużo wcześniej. Jej argumentem było to, że za długo czekałam na badanie lekarskie, które miałam już od 8 maja, a umowa została zrobiona dopiero 22 maja, tłumacząc mi, że stało się tak dlatego iż księgowa dopiero dostała moją dokumentację.

Pracodawczyni pozwalała na wtrącanie się jej partnera w sprawy sklepu i pracowników, dopuszczony był do obserwowania monitoringu sklepowego i zwracania uwagi w niekulturalny sposób, mimo że nie był ani pracownikiem, ani współfranczyznobiorcą. W ciągu pracy, potrafiłam dostać od niego wiadomość , że od tej pory będę obserwowana cały dzień przez niego na monitoringu.

Dodam tylko, że z ust własnych franczyznobiorczyni usłyszałam, że w sklepie prawdopodobnie są karaluchy, ale mam nie powtarzać tego dalej, aby nie zrobić problemu dla sklepu.
Co mogę zrobić, aby odzyskać moje pieniądze?

Dzień dobry Wygląda na to, że Pracodawca popełnił wiele naruszeń praw pracowniczych. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby odzyskać swoje pieniądze: Wyślij list do pracodawcy, w którym poprosisz o wypłatę zaległego wynagrodzenia. W liście dokładnie opisz, ile pieniędzy ci się należy i dlaczego. Pamiętaj, aby zachować kopię listu. Jeśli pracodawca nie wypłaci ci pieniędzy, możesz złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. PIP przeprowadzi dochodzenie i może nakazać pracodawcy wypłatę zaległych wynagrodzeń. Możesz również złożyć pozew do sądu pracy. W pozwie musisz opisać swoje roszczenia i przedstawić dowody na ich poparcie. Sąd może nakazać pracodawcy wypłatę zaległych wynagrodzeń, odszkodowania i kosztów sądowych. Pamiętaj, że masz prawo do dochodzenia swoich praw. Nie bój się walczyć o swoje pieniądze! Możemy wskazać Ci właściwego prawnika, jeśli zdecydujesz się na dalszą pomoc prawną. Możesz jeszcze skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej w stacjonarnych punktach w ramach dyżurów organizowanych przez izby adwokackie i radcowskie: Umów się na stronie: https://zapisy-np.ms.gov.pl/ Pozdrawiamy

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 lipca 2023 19:37 Zmodyfikowano dnia: 23 lipca 2023 19:37 Obejrzało: 113 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.