Pytanie z dnia 12 kwietnia 2018

Co zrobić jeśli jestem karany za utratę prawa jazdy i do tego zaraz mam sprawę o zaległość alimentacyjną, a nie jestem w stanie płacić, bo mnie nie stać? Dziecko dostaje ode mnie prezenty w miarę moich możliwość ale nie płacę nic na fundusz.

Szanowny Panie, prezenty dla dziecka nie zastępują obowiązku alimentacyjnego. W miarę możliwości powinien Pan uiszczać chociażby mniejsze kwoty tytułem alimentów. W razie jakichkolwiek dalszych pytań - pozostaję do dyspozycji. Z poważaniem, adwokat Galina Gajda

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 kwietnia 2018 17:48 Zmodyfikowano dnia: 12 kwietnia 2018 17:48 Obejrzało: 286 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Nie alimentacja jest przestępstwem, obecnie według orzeczeń sądu wystarczy zaległość za trzy miesiące by być skazanym, kary są niestety surowe i obecnie egzekwowane przez sąd. Najlepszy i zarazem jedyny sposób to zapłacić zadłużenie. Art. 209. KK [Niealimentacja] § 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. § 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a odbywa się z urzędu. § 4. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1, który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty. § 5. Sąd odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego sprawca przestępstwa określonego w § 1a uiścił w całości zaległe alimenty, chyba że wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiają przeciwko odstąpieniu od wymierzenia kary.

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 kwietnia 2018 11:02 Zmodyfikowano dnia: 13 kwietnia 2018 11:02 Obejrzało: 285 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.