Pytanie z dnia 30 sierpnia 2018
Córka ma 19 lat, rzuciła szkołę, pracuje na pełny etat. Nie partycypuje w kosztach utrzymania, robi awantury, nie sprząta po sobie. Czy mogę jej wynając mieszkanie i oplacić kaucę? I czy jeśli pójdzie do szkoły weekendowej to czy może rządać odemnie alimentów? Od ojca otrzymuje 350 zł miesięcznie.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, nie bardzo rozumiem jakie mieszkanie chce jej Pani wynająć ? Jeśli córka nie partycypuje w kosztach utrzymania, może jej Pani zaproponować zawarcie oficjalnej umowy najmu pod rygorem wypowiedzenia umowy użyczenia i dochodzenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Oczywiście pod warunkiem, że tylko Pani ma tytuł prawny do lokalu. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Dzień dobry. Obowiązek alimentacyjny rodziców trwa do momentu aż dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Pewną granicą jest ukończenie 18 roku życia przez dziecko. Wówczas rodzice mogą się uchylić od obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka, ale w ściśle określonych przypadkach, tzn.: - jeżeli jest on połączony z nadmiernym dla nich uszczerbkiem albo - jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Dokładnie tę sytuację opisuję tu: https://www.specprawnik.pl/poradnik-prawny/alimenty-od-rodzicow-na-rzecz-dzieci/ Zakres obowiązku alimentacyjnego zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i możliwości majątkowych zobowiązanego. Opisuję to tu: https://www.specprawnik.pl/poradnik-prawny/usprawiedliwione-potrzeby-uprawnionego-do-alimento/ i tu: https://www.specprawnik.pl/poradnik-prawny/mozliwosci-majatkowo-zarobkowe-zobowiazanego-do-al/ Zatem są pewne szanse na to, że córka uzyskałaby w podanej przez Pana sytuacji świadczenie alimentacyjne.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.