Pytanie z dnia 05 listopada 2016

Córka zmarła 2.10.2016. Dzieci nie ma. Mąż spadek odrzucił. Dziedziczę ja i moja żona. Córka zostawiła 2500 zł długu w ZUS ze swojej działalności gosp. Ja z żoną spadku nie chcemy odrzucać.Pytania:
1. Czy ZUS będzie naliczał odsetki aż do końca postępowania spadkowego (nie wiadomo kiedy się zacznie)
2. Córka majątku jako takiego nie posiadała. Dom należy do męża. Ale czy w skład masy spadkowej może wchodzić np. wymieniony dach, wyremontowana i wyposażona kuchnia w trakcie trwania małżeństwa itp. i kto to ewentualnie powycenia?

Szanowni Państwo, Pytanie nr 1. Niestety odsetki od długu spadkowego będą naliczane cały czas. Postępowanie spadkowe nie ma tu znaczenia dla naliczania odsetek. ZUS będzie więc naliczał odsetki zarówno w czasie postępowania spadkowego jak i po jego zakończeniu. Sąd bowiem jednanie stwierdza nabycie spadku a samo dziedziczenie następuje z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że od chwili śmierci Córki odsetki naliczane są przeciwko Państwu jako dłużnikom. Sąd sowim orzeczeniem spadkowym tylko potwierdza dany stan prawny a nie tworzy go. Pytanie nr 2. W skład masy spadkowej wejdą nakłady poczynione z majątku wspólnego małżonków lub osobistego majątku Państwa córki ,na rzecz należącą tylko do jednego z małżonków (tj. na dom). Same rzeczy dołączone do budynku w trackie remontu weszły do majątku męża jako części składowe budynku (art. 47 k.c.) Aby jednak skonkretyzować, ile dokładnie wynosił wkład Państwa córki należy przeprowadzić podział majątku . Art. 45. [Zwrot wydatków i nakładów] § 1. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. § 2. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. Nie można więc dokonać zwrotu nakładów bez podziału majątku. Zgodnie z art. 43 k.r.o. domniemywa się, że udziały w majątku wspólnym są równe. Po śmierci jednego z małżonków to domniemanie nie może być podważone (chyba, że Córka przed śmiercią wniosła o rozwód, unieważnienie małżeństwa albo separację). Jeżeli więc nakłady na dom pochodziły z majątku wspólnego to w ten sposób Żona dołożyła ½ z całej kwoty włożonej w remont. Aby więc przejąć wierzytelność wobec Męża Córki muszą państwo w pierwszej kolejności wnieść o sądowe stwierdzenie nabycia spadku a następnie wystąpić z wnioskiem o podział majątku wspólnego byłych małżonków. Wysokość nakładów wycenia biegły rzeczoznawca powołany w trakcie trwania postępowania. Zaznaczam oczywiście, że w sytuacji, w której małżonków łączyła umowa określające inny ustrój majątkowy to nakłady będą rozliczenie według łączącej ich umowy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 listopada 2016 21:01 Obejrzało: 181 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.