Części wspólne we wspólnocie mieszkaniowej.

Pytanie z dnia 21 września

Dzień dobry,
Mieszkam na zamkniętym osiedlu, w którym wraz z innymi mieszkańcami stanowimy wspólnotę mieszkaniową. Mieszkania są własnościowe, natomiast mamy również części wspólne takie jak ogródki, podjazd do budynków czy tarasy.
Mamy na osiedlu bardzo uciążliwego sąsiada, który rzuca pomówienia, oszczerstwa, groźby utraty zdrowia. Wcześniej byli świadkowie na to, że prowadził auto po pijaku i mamy zdjęcie z sytuacji, kiedy zaparkował samochód w poprzek naszego podjazdu (ale nie mamy bezpośredniego dowodu na to, że był pod wpływem). Pluje na samochody, raz poobklejał kilka aut oszczerczymi naklejkami, a ostatnio rzucał kamieniami w szklane barierki balkonowe, a rykoszetem dostał jeden samochód.
Zgłosiliśmy całą sprawę na policję (oprócz rzucania kamieniami, co nastąpiło już po zgłoszeniu) i ma ona być przekazana prokuraturze, natomiast martwi nas fakt, że podobno człowiek ten ma zdiagnozowaną dwubiegunówkę i że będzie się tym zasłaniał.
Mieszka on z żoną, która ani razu nie próbowała mediować czy w jakikolwiek sposób porozmawiać z nami na ten temat. W zamian za to wchodzi w jego narrację i sama np zamieszczała nieprawdziwe informacje na wspólnej grupie na FB, za co została z niej usunięta. Żona niezmiennie zasłania się tym, że "nie odpowiada za czyny męża" i kropka. Ci państwo mają środki pieniężne na pomoc prawną oraz czas aby się w to "bawić". Na jednych sąsiadów na puścili sanepid a innego zgłosili jakoby to on ich nękał. Obydwie spawy po wyjaśnieniach poszły do umorzenia. Co możemy zrobić poza każdorazowym zgłaszaniem incydentów na policję? Czy jest jakiś sposób na przymuszenie takich lokatorów do wyprowadzki?

Dzień dobry. Poza zgłaszaniem incydentów organom ścigania można takiej osobie wytaczać sprawy na gruncie prawa cywilnego tzn. o naruszenie dóbr poszczególnych lokatorów ale także można złożyć pozew jako wspólnota mieszkaniowa wobec lokatora o zakazanie mu przez sąd uciążliwych zachowań. Istnieje jeszcze także tzw. opcja nuklearna tzn. pozew wspólnoty mieszkaniowej o sprzedaż lokalu na licytacji i eksmisję lokatorów zakłócających porządek w bloku, przez co mieszkanie z taką osobą jest uciążliwe. Jest to jednak ostateczność i sądy rzadko wydają takie wyroki bez uprzedniego wykorzystania środków łagodniejszych. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 września 2024 21:37 Zmodyfikowano dnia: 23 września 2024 21:37 Obejrzało: 70 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

1. Zgłaszanie incydentów na policję i do prokuratury Każdy incydent, który narusza Pani prawa lub stanowi zagrożenie, należy zgłaszać na policję. Oprócz już zgłoszonych sytuacji, należy dodać nowe wydarzenia, takie jak rzucanie kamieniami czy oszczerstwa. Pomówienia i oszczerstwa: Groźby i oszczerstwa mogą podlegać pod art. 212 Kodeksu karnego, który penalizuje zniesławienie. Jeśli oskarżenia są fałszywe i godzą w Pani dobrą reputację, istnieje możliwość dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Groźby karalne: Jeżeli sąsiad grozi Pani utratą zdrowia, można skorzystać z art. 190 Kodeksu karnego (groźby karalne). Zgłoszenie tego faktu na policji jest istotne, ponieważ zagrożenie zdrowia może być podstawą do wszczęcia postępowania karnego. 2. Postępowanie cywilne Oprócz zgłoszeń na policję, można rozważyć skierowanie sprawy na drogę cywilną, zwłaszcza jeśli oskarżenia są nieprawdziwe i godzą w Pani reputację lub mają charakter naruszający dobra osobiste. Można domagać się: Zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych (art. 24 Kodeksu cywilnego), Zobowiązania sąsiada do zaprzestania naruszeń, Publicznego przeproszenia. 3. Działania wspólnoty mieszkaniowej Wspólnota mieszkaniowa może również podjąć kroki przeciwko uciążliwym lokatorom, jeśli ich działania naruszają porządek na osiedlu. Na podstawie art. 16 ustawy o własności lokali, wspólnota ma prawo wystąpić do sądu o przymusową sprzedaż lokalu. Zasady dotyczące przymusowej sprzedaży: Wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o przymusowej sprzedaży lokalu, jeśli właściciel lub najemca długotrwale i rażąco narusza porządek domowy, np. przez groźby, niszczenie mienia, czy działania utrudniające korzystanie z części wspólnych. Skierowanie wniosku do sądu: Jeśli wspólnota podejmie uchwałę, możliwe jest skierowanie sprawy do sądu, który może orzec przymusową sprzedaż mieszkania. W praktyce jest to skomplikowane i czasochłonne, ale może okazać się skuteczne w przypadku długotrwałych problemów. 4. Uznanie działań sąsiada za nękanie (stalking) Zachowania opisane przez Panią mogą także kwalifikować się jako nękanie (stalking), co jest przestępstwem zgodnie z art. 190a Kodeksu karnego. Jeśli sąsiad swoimi działaniami celowo utrudnia życie lub wpływa na codzienne funkcjonowanie (np. groźby, pomówienia, niszczenie mienia), można zgłosić taki przypadek na policję jako nękanie. Policja i prokuratura mogą wówczas podjąć działania w celu ochrony Pani praw. Jeśli sąsiad rzeczywiście cierpi na chorobę psychiczną (jak dwubiegunówka), nie oznacza to, że nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny, chyba że zostałby uznany za niepoczytalnego przez sąd. Zasłanianie się chorobą nie zwalnia z odpowiedzialności cywilnej czy karnej, ale może wpłynąć na sposób postępowania. Warto rozważyć także zgłoszenie do odpowiednich instytucji, aby uzyskać wsparcie dla sąsiada, np. w zakresie opieki medycznej. TEL: 512 976 090 e-mail: adwkrycki@gmail.com Pozdrawiam Adw. Bartosz Krycki

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 września 2024 19:46 Zmodyfikowano dnia: 28 września 2024 19:46 Obejrzało: 61 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.