Czy dziecko odpowiada za długi rodzica.

Pytanie z dnia 17 kwietnia 2020

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie długów moich rodziców. Mam 24 lata, jestem osobą ucząca się i pracująca, mieszkam i jestem zameldowana u rodziców.
Moi rodzice mają dużo długów pożyczek, nie spłaconych rat za telefony, tak samo moja Babcia I Dziadek mają dużo długów za kredyty i pożyczki. Rozumiem że po śmierci te długi przejdą na Mnie. Dlatego pomyślałam o zrzeczeniu się dziedziczenia już teraz aby długi mojej rodziny na Mnie nie przeszły. Natomiast jak wygląda sprawa z mieszkaniem, moi rodzice nie płacą za czynsz, mają spore zaległości. Teraz przyszedł do Mnie list z wezwaniem do zapłaty właśnie za tą zaległości. Mieszkam tutaj więc wiem że odpowiadamy solidarnie za dług czynszowy, ale Ja odpowiadam tylko od chwili keidy stałam się pełnoletnia tak? Jak byłam dzieckiem a rodzice nie płacili to nie muszę za to płacić? Czy jeśli zdecyduje się już teraz na zrzeczenie się dziedziczenia, to czy nadal długi za mieszkanie będą Mnie obowiązywać bo będę tutaj zamledowana? Mieszkanie nie jest własnościowe moich rodziców, jest to mieszkanie z Kopalni. Czy po takim zrzeczeniu się dziedziczenia stracę również kiedyś możliwości mieszkania tutaj? Czy po śmierci rodziców cały dług czynszowy przejdzie na Mnie i na moje siostry, bo jesteśmy tutaj zameldowane.

Dopóki Pani tam mieszka to długi na mieszkanie dotyczą Pani, a niestety dotyczą również za okres od pełnoletności solidarnie, co do pozostałych rzeczy może się Pani zrzec dziedziczenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 kwietnia 2020 19:01 Zmodyfikowano dnia: 19 kwietnia 2020 19:01 Obejrzało: 238 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zrzeczenie się dziedziczenia dotyczy długów pozostawionych w chwili śmierci. Za czynsz jest Pani odpowiedzialna solidarnie wraz z rodzicami od okresu uzyskania pełnoletności.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 kwietnia 2020 20:40 Zmodyfikowano dnia: 19 kwietnia 2020 20:40 Obejrzało: 238 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.