Pytanie z dnia 14 listopada 2018

Czy jak odstąpię od umowy zawartej na remont mieszkania to mogę żądać w sądzie jedynie zwrotu ZADATKU w podwójnej wysokości czy też zwrotu wszystkich zapłaconych budowlańcowi zaliczek?

Dzień dobry, a to zależy od okoliczności sprawy i treści umowy. Zasadniczo, zgodnie z art. 644 KC, dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła. Pytanie brzmi - jak kwestię zadatku i zaliczek rozwiązano w umowie i jaki jest powód wypowiedzenia umowy. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 listopada 2018 11:58 Zmodyfikowano dnia: 15 listopada 2018 11:58 Obejrzało: 308 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Różnica między zaliczką a zadatkiem jest taka, że można żądać zwrotu zaliczki a zadatek przepada - w ogromnym uproszczeniu. Jeśli Pan wpłacał zadatek i nie doszło do wykonania umowy z Pana winy to zadatek przepada, jeśli nie doszło do wykonania umowy z winy drugiej strony może Pan żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Wszystko jednak zależy od konkretnego stanu faktycznego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 listopada 2018 18:50 Zmodyfikowano dnia: 15 listopada 2018 18:50 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.