Czy komornik może zająć środki z wspólnego konta małżonków.

Pytanie z dnia 09 lutego

Dzien Dobry. Mam tylko jedno pytanie. Zona ma komornika, mamy wspolne konto bankowe na ktore wplywaja nasze wynagrodzenia. W styczniu komornik zajal to co sie nalezy od zony , ale rowniez z konta pobral moja czesc wyplaty. Po wizycie u komornika, stwierdzil on ze nie mozna nic z tym zrobic - cytujac „ wspolne konto bankowe niesie za soba korzysci ale rowniez minusy”. I odpuscilem temat az do dzis po przeczytaniu ze jest to bezprawne. Czy mozna cos z tym zrobic?
Bardzo prosze o odpowiedz. Dziekuje bardzo

Dzień dobry, niestety, zgodnie z przepisami komornik może zająć rachunek wspólny dłużnika i jego małżonka. W takim przypadku przysługuje kwota wolna od zajęcia wynosząca 3 181, 50 zł (styczeń 2024 r.). Po jej przekroczeniu bank przekazuje środki organowi egzekucyjnemu. Aby temu zapobiec należałoby założyć dwa oddzielne rachunki bankowe. Z poważaniem

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 lutego 2024 08:38 Zmodyfikowano dnia: 12 lutego 2024 08:38 Obejrzało: 187 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Można próbować wykazać komornikowi, które ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym nie powinny być objęte prowadzoną egzekucją, tak aby uniknąć ich bezzasadnego przekazania w toku realizacji zajęcia na rachunek bankowy komornika. Po zajęciu rachunku małżonek dłużnika ma możliwość obrony w drodze powództwa o zwolnienie od egzekucji, jeżeli na rachunku wspólnym małżonków zgromadzono środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, albo też środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Powództwo o zwolnienie od egzekucji można wytoczyć w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 lutego 2024 08:47 Zmodyfikowano dnia: 12 lutego 2024 08:47 Obejrzało: 187 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.