Czy mąż może mnie ustanowić współwłaścicielem domu?

Pytanie z dnia 12 września 2021

Witam. Mam z mężem rozdzielność majątkowa. Mąż podczas rozdzielności majątkowej kupił mieszkanie, później je sprzedał i teraz kupił dom. Chcielibyśmy znieść ta rozdzielność majątkowa.
Pytanie moje jest czy mąż może mnie ustanowić współwłascicielem domu? Na dom był brany kredyt hipoteczny, kredyt jest tylko na męża.
Czy w razie ustanowienia mnie współwłascicielem domu place jakiś podatek? Co z kredytem w takim wypadku ?
Dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry. 1. Tak, mąż może darować Pani udział w nieruchomości albo możecie Państwo zawrzeć umowę majątkową małżeńską ustanawiającą wspólność majątkową w zakresie rzeczonej nieruchomości. 2. Rozwiązania te nie rodzą po Pani stronie obowiązków podatkowych poza dokonaniem zgłoszenia w odpowiednim terminie. 3. W zależności od zawartej z bankiem umowy, konieczne może być albo uzyskanie na w/w czynności zgody banku albo tylko poinformowanie banku o tym fakcie. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 września 2021 14:13 Zmodyfikowano dnia: 13 września 2021 14:13 Obejrzało: 228 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Nie ma przeszkód formalnych, aby została Pani współwłaścicielem domu. Nie ma również konieczności znoszenia w tym celu rozdzielności majątkowej. W ustroju rozdzielności zostanie Pani współwłaścicielem we współwłasności ułamkowej, a w ustroju wspólnoty majątkowej - współwłaścicielem we własności łącznej. W pierwszym modelu będzie Pani mogła swobodnie rozporządzać swoją częścią nieruchomości, natomiast w drugim modelu współwłasność będzie trwać póki nie nastąpi ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, organ podatkowy ma obowiązek doręczyć identyczne decyzje wszystkim współwłaścicielom. Kwota wynikająca z decyzji jest łączną kwotą do zapłaty przez wszystkich współwłaścicieli. Organ podatkowy nie jest upoważniony do dzielenia zobowiązania między współwłaścicieli. Co do banku - nie ma takiego obowiązku, aby skład właścicieli był tożsamy ze składem kredytobiorców. Nie jest konieczne czynienie z Pani współkredytobiorcy (będzie się to wiązało z nowym obliczaniem zdolności kredytowej, nową decyzja itp całym prawie procesem od nowa). Wystarczy zawiadomienie banku (kopia aktu notarialnego albo kopia odpisu księgi wieczystej). Jednakże nalezy zastrzec, że reakcja po zawiadomieniu zależy od wewnętrzych procedur konkretnego banku (lepiej doinformować się u źródła) .

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 września 2021 09:30 Zmodyfikowano dnia: 14 września 2021 09:30 Obejrzało: 225 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.