Czy mogę na podstawie nie wypłacania premii wypowiedzieć pracodawcy umowę w trybie natychmiastowym?
Pytanie z dnia 09 kwietnia 2021
Po zgłoszeniu do dyrektora, że kierownik zignorował sprawę molestowania seksualnego w pracy (jestem brygadzistą), kierownik od 6 miesięcy nie wypłaca mi premii, natomiast teraz dostałem wypowiedzenie zmieniające.
Czy mogę na podstawie nie wypłacania premii wypowiedzień pracodawcy umowę w trybie dyscyplinarnym?
Krzysztof Nawrocki Adwokat (Od 2008)
Krzysztof Nawrocki, adwokat - Kancelaria Adwokacka
Prochownia 12 lokal 4, 64-100 Leszno
Witam. W mojej ocenie brak wypłaty premii może nie być ciężkim naruszeniem praw pracowniczych przez pracodawcę. Premia to składnik wynagrodzenia, ale nie jest to wynagrodzenie podstawowe. Brak wypłaty wynagrodzenia podstawowego może być uznany za ciężkie naruszenie praw pracowniczych. Co do premii takiej pewności i oczywistości już nie ma. Tym bardziej, gdy ma ona charakter uznaniowy. Taka jest moja opinia
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Raczej chodzi Panu o rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Wedle Kodeksu pracy: Art. 55 [Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika] § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. § 1(1). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. § 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio. § 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 1(1) pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Jeśli więc jest Pan w stanie wykazać, że brak premii lub wypowiedzenie zmieniające stanowią ciężkie naruszenie Pana podstawowych praw, to jak najbardziej.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.