Pytanie z dnia 23 października 2015
Czy mogę unieważnić małżeństwo cywilne...przypuszczam ze jest ono niezwane z powodu psychicznej słabości męża nieopanowania i nienawiści zboczeń i niszczenia jest w grupie kościelnej tzw, udających świętych bezwzględnie niszczących ludzi wierzących ...propaganda pozorów gadaniny gorszącej mnie i siejącej rozłamy działa na moja szkodę i nie dba o sztukę CZYLI ZNĘCA SIĘ mam dowody na pijaństwo znęcanie słowne, zdrady jako stosunki pozamałżeńskie Larysa
Karolina Barczyńska Adwokat Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Karolina Barczyńska
Graniczna 12 lok. 203, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Witam, Małżeństwo może być unieważnione tylko z następujących przyczyn: 1. Wiek. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.Unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków. 2. Pozostawanie we wcześniej zawartym małżeństwie. 3. Ubezwłasnowolnienie całkowite. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie. Unieważnienia małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia może żądać każdy z małżonków. 4.Choroba psychiczna. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa. 5.Istnienie pomiędzy małżonkami stosunku pokrewieństwa w linii prostej, w linii bocznej (rodzeństwo, w tym przyrodnie i pozamałżeńskie), powinowactwa w linii prostej. 6. Istnienie pomiędzy małżonkami stosunku przysposobienia. Nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa przysposabiający i przysposobiony. 7.Złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński prze osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli, pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony, pod wpływem bezprawnej groźby. W opisanym przez Panią stanie faktycznym, w mojej ocenie bardziej zasadnym byłoby powództwo o rozwód, albowiem postawa męza nie mieści się (przynajmniej na podstawie podanych przez panią okoliczności) w katergoii przyczyn unieważnienia małżeństwa. Niemniej jednak, z pewnością możliwe byłoby orzeczenie rozwodu, o ile oczywisćie nastapił zupelny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Opisane przez Panią okoliczności, bardziej uzasadniałyby żądanie unieważnienia małżeństwa kościelnego. Pozdrawiam, zapraszam do kontaktu z moją kancelarią. Adwokat Karolina Barczyńska.
Podziękowałeś prawnikowi
Urszula Brożek Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Urszula Brożek
I. Prądzyńskiego 22/16, 50-434 Wrocław
Powyższe może stanowić podstawę do złożenia pozwu o rozwód, zaś co do kwestii unieważnienia - każdy z małżonków może także wystąpić o unieważnienie z powodu ubezwłasnowolnienia jednego z nich, choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego (musi istnieć w dacie zawarcia związku małżeńskiego). Podstawa ta jest nieważna, gdy ubezwłasnowolnienie zostało uchylone, a choroba psychiczna ustała. Wyrok sądu unieważniający małżeństwo powoduje daleko idący skutek, który polega na tym, że związek małżeński traktowany jest tak, jakby nie istniał od początku.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.