Pytanie z dnia 13 września 2016

Czy mogę ządać od pracodawcy odszkodowania jeśli w czasie pracy u niego stwierdzono chorbę kręgosłupa w wyniku czego odbyła się operacja i jestem na ręcie mam 59 lat

Dzien dobry, Tylko jeżeliby Pan wykazał, iż choroba kręgosłupa jest wynikiem zawinionego działania pracodawcy. W praktyce pewnie więc nie ma szans.

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 września 2016 12:13 Obejrzało: 328 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, aby móc uzyskać jakiekolwiek świadczenie Pani uraz musi być rozpoznany jako choroba zawodowa. Zgodnie z art. 235(1) kodeksu pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym". Jeśli podejrzewa Pani, że wykonywana przez Panią praca wywołała chorobę, powinna to Pani skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Ten skieruje Panią na badania do poradni medycy pracy, gdzie potwierdzą lub wykluczą podejrzenia. Zgodnie z art. 6 ust. 1 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z tytułu choroby zawodowej przysługuje: 1) "zasiłek chorobowy" - dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową; 2) "świadczenie rehabilitacyjne" - dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy; 3) "zasiłek wyrównawczy" - dla ubezpieczonego będącego pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu; 4) "jednorazowe odszkodowanie" - dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu; 5) "jednorazowe odszkodowanie" - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty; 6) "renta z tytułu niezdolności do pracy" - dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej; 7) "renta szkoleniowa" - dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową; 8) "renta rodzinna" - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej; 9) "dodatek do renty rodzinnej" - dla sieroty zupełnej; 10) dodatek pielęgnacyjny; 11) pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą. Mając na uwadze powyższe należy w szczególności poczynić starania celem ustalenia czy Pani uraz może być uznany za chorobę zawodową. Podkreślenia wymaga fakt, że to jest bardzo trudny proces do udowodnienia oraz świadczenia wypłacane są przez ubezpieczenie społeczne nie od pracodawcy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 września 2016 23:05 Obejrzało: 320 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.