Czy moja mama po wykupieniu mieszkania może zameldować się, mnie nie zameldować i w ten sposób wyrzucić mnie z mieszkania?

Pytanie z dnia 04 sierpnia 2020

Witam,

Jestem osobą pełnoletnią po ukończonych studiach na politechnice. Aktualnie pracuje w zawodzie i robię studia magisterskie. Mieszkam u mojej mamy i na czas studiów chcialbym tu pozostać. Partner mojej mamy wraz z moją mamą chcą wyrzucić mnie z mieszkania. Mieszkanie mama dostała ze względu na to że miała 3 dzieci i była samotną matką. Mieszkanie nie ma narazie odbioru ale niedługo będzie miało. Nikt nie jest tu narazie zameldowany. Po dokonaniu odbioru moja mama wykupi mieszkanie za kwotę ok. 20 tysięcy złotych - tak tanio dlatego że jest to mieszkanie od państwa.

Tutaj zwracam się z pytaniem do czytającego mój post Prawnika. Czy moja mama po wykupieniu mieszkania może zameldować się, mnie nie zameldować i w ten sposób wyrzucić mnie z mieszkania?

Za odpowiedź, lub dalsze wskazówki gdzie mógłbym szukać odpowiedzi będę bardzo widzięczny.

Z wyrazami szacunku,

Dzień dobry. 1. Jeżeli faktycznie zamieszkuje Pan w tym lokalu to może się Pan w nim zameldować bez zgody, a nawet wiedzy właściciela. Do zameldowania potrzebne jest natomiast potwierdzenie, że Pan tam faktycznie mieszka. W sytuacji, w której właściciel nie będzie chciał dać Panu potwierdzenia, urząd powinien we własnym zakresie wszcząć postępowanie i ustalić czy Pana miejscem pobytu jest faktycznie to miejsce i zameldować tam Pana. W obecnym stanie prawnym meldunek nie ma już takiego znaczenia jak dawniej. Stanowi on tylko potwierdzenia stanu faktycznego. Sam w sobie jednak nie posiada rękojmi wiary publicznej i można go podważyć (to samo dotyczy braku meldunku). 2. Właściciel aby móc usunąć z mieszkania osobę, która tam zamieszkuje musi złożyć w sądzie pozew o eksmisję (niezależnie od tego czy ta osoba jest tam zameldowana, czy nie). Wszelkie inne sposoby usunięcia mieszkańca będą bezprawne i jako takie nie będą podlegać ochronie prawnej (np. jeżeli właściciel pod nieobecność mieszkańca zmieni zamki w lokalu to mieszkaniec ma prawo wyłamać drzwi itp.). 3. Eksmisja mieszkańca to bardzo rozległe zagadnienie i w zależności od konkretnej sytuacji istnieją różne sposoby na to jak się przed tym bronić (okresy ochronne, mieszkanie zastępcze itd.). Zapraszam do kontaktu w razie dalszych pytań. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 sierpnia 2020 22:51 Zmodyfikowano dnia: 5 sierpnia 2020 22:51 Obejrzało: 246 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.