Czy można cofnąć oskarżenie o przemoc psychiczną i fizyczną?
Pytanie z dnia 01 listopada
Zastosowano środki zaradzcze (opuszczenie mieszkanie, zakaz kontaktu i zbliżania się oraz dozór policyjny) za przemoc domowa pod wpływem alkoholu. Czy i na kim etapie można cofnąć zeznania . U kogo ? Jak to zrobię czy wróci do domu a co z niebieską kartą? Czy ona też przestaje obowiązywać. Kto uchyli to postępowanie? I jakie konsekwencje?
Witam Serdecznie. W nawiązaniu do Państwa ogłoszenia. Specjalizujemy się w doradztwie prawnym Chętnie podejmiemy się prowadzenia, Prowadziliśmy sprawy niejednokrotnie będące przedmiotem reportaży w TVP. Rocznie obsługujemy ponad 1000 różnego typu spraw. Pozdrawiam – Kancelaria Prawna LEGATO https://www.kancelaria-legato.pl/
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
1. Cofnięcie zeznań – czy to możliwe? Zgodnie z polskim prawem, jeśli złożyła Pani zeznania w sprawie przemocy domowej, ich cofnięcie nie jest możliwe, ponieważ: Postępowanie dotyczące przemocy domowej (np. z art. 207 Kodeksu karnego – znęcanie się) to przestępstwo ścigane z urzędu. Organy ścigania są zobowiązane kontynuować postępowanie niezależnie od woli pokrzywdzonego. W przypadku chęci zmiany treści zeznań, można jedynie złożyć dodatkowe wyjaśnienia w prokuraturze lub na policji, jednak są one oceniane przez organy ścigania pod kątem wiarygodności. 2. Środki zapobiegawcze (zakaz zbliżania się, opuszczenie mieszkania) Środki takie, jak: nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz kontaktu i zbliżania się, dozór policyjny, są stosowane na podstawie Kodeksu postępowania karnego (art. 275a, art. 276 k.p.k.) w celu ochrony pokrzywdzonego i zapobieżenia dalszej przemocy. Kto może uchylić środki zapobiegawcze? Środki te mogą zostać uchylone lub zmienione wyłącznie przez: Sąd lub prokuratora prowadzącego sprawę, na wniosek osoby oskarżonej lub pokrzywdzonej. Jeśli chce Pani, aby środki te zostały uchylone, należy złożyć pisemny wniosek do prokuratury lub sądu, uzasadniając, dlaczego nie są już potrzebne. Czy sprawca wróci do domu po uchyleniu środków? Tak, uchylenie nakazu opuszczenia mieszkania oznacza, że sprawca będzie mógł wrócić do domu, o ile sąd lub prokurator uzna, że nie ma ryzyka ponowienia przemocy. 3. Co z Niebieską Kartą? Niebieska Karta to procedura administracyjna, niezależna od postępowania karnego. Obejmuje działania Zespołu Interdyscyplinarnego (np. policji, OPS) mające na celu monitorowanie sytuacji przemocy w rodzinie. Czy można znieść Niebieską Kartę? Niebieska Karta nie wygasa automatycznie, nawet jeśli zeznania zostały zmienione lub sprawa karna została umorzona. Decyzję o zakończeniu procedury Niebieskiej Karty podejmuje Zespół Interdyscyplinarny na podstawie oceny sytuacji. Może Pani zgłosić wniosek o zakończenie procedury, ale decyzja zależy od oceny ryzyka. 4. Skutki i konsekwencje cofnięcia wniosku lub próby zmiany zeznań Postępowanie karne: Nawet jeśli zgłosi Pani chęć zmiany zeznań, prokurator może kontynuować postępowanie na podstawie innych dowodów (np. zeznań świadków, dokumentacji medycznej). Próba zmiany zeznań w sposób sprzeczny z wcześniejszymi może zostać uznana za składanie fałszywych zeznań, co jest przestępstwem z art. 233 Kodeksu karnego. Środki zapobiegawcze: Uchylenie tych środków nie jest automatyczne i wymaga zgody prokuratora lub sądu. Należy przedstawić przekonujące argumenty, że dalsze ich stosowanie nie jest konieczne. Niebieska Karta: Procedura może trwać nadal, jeśli Zespół Interdyscyplinarny uzna, że istnieje ryzyko ponownej przemocy.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.