Czy można cofnąć wniosek o odrzucenie spadku?

Pytanie z dnia 10 stycznia 2022

Witam serdecznie czy jest możliwość cofnięcia odrzucenia spadku?.sprawa odbyła się w 2017 roku. Ale niedawno wyszły nowe informacje odnośnie ze ktoś sklamal w tej sprawie i dlatego spadkobierca zrzekl się spadku.osoba która wprowadziła w błąd miała w tym interes złożyła wniosek o zasiedzenie. Chodzi o spadek w postaci udziałów w gospodarstwie rolnym.podobno idzie cofnąć decyzje i wznowić przyjęcie spadku czy jest ktoś z państwa kto mogl by mi to wyjaśnić na ile to możliwe i czy wogole możliwe.

Dzień dobry. Tak, istnieje możliwość złożenia wniosku do sądu o uchylenie się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli ze względu na jego wadę (błąd, podstęp, groźbę). Termin na złożenie wniosku wynosi 1 rok od wykrycia błędu. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 stycznia 2022 12:28 Zmodyfikowano dnia: 10 stycznia 2022 12:28 Obejrzało: 663 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Zgodnie z KC: Art. 1019 [Wady oświadczenia woli] § 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami: 1)uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem; 2)spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca. § 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu. § 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd. Art. 84 [Błąd] § 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. § 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny). Art. 86 [Podstęp] § 1. Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. § 2. Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna. Art. 88 [Uchylenie skutków oświadczenia] § 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. § 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby - z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał. Teoretycznie więc jest możliwość uchylenia się od skutków prawnych jest możliwe. Należy tego dokonać przed sądem po udowodnieniu opisanych okoliczności.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 stycznia 2022 13:18 Zmodyfikowano dnia: 10 stycznia 2022 13:18 Obejrzało: 662 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.