Czy można drugi raz wnioskować o odbycie kary w sde.
Pytanie z dnia 15 marca 2024
Witam. Mój chłopak miał wyrok za nieodrabianie prac spolecznych i wtedy trafił do wiezienia po czym wyszedł na dozor elektroniczny. (Miał również druga sprawę i tam prace spoleczne także ale one zostały wstrzymane do momentu ukończenia dozoru).
Natomiast teraz również będzie miał sprawe za nieodrabianie prac spolecznych. Moje pytanie to czy jeżeli sad na posiedzeniu nie da szansy na nadrobienie tych godzin i zamieni prace na wiezienie to czy drugi raz może się starać o dozor elektroniczny ?
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
Jeśli Pani chłopak nie był skazany w ramach tzw. recydywy wielokrotnej to może starać o dozór. Pozostałe warunki jakie musi spełnić to: - jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary. Sąd ustala, czy cechy sprawcy, a zatem jego właściwości i warunki osobiste pozwolą w sposób niezakłócony osiągnąć cele prewencyjne kary odbywanej w SDE. Przykładowo: problem alkoholowy, brak podjętego leczenia odwykowego może być przeszkodą do odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego; - skazany posiada określone miejsce stałego pobytu. Stały pobyt oznacza zamiar dłuższego, trwałego pozostawanie w określonym miejscu. Chodzi o miejsce (lokal), w którym skazany jest obowiązany pozostawać w wyznaczonych dniach i porach. Nie jest konieczne posiadanie przez skazanego tytułu prawnego do tego lokalu, jednakże dla zapewnienia należytego wykonywania dozoru istotne jest istnienie stabilnej perspektywy zamieszkiwania tam skazanego; osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, na wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Zgoda musi mieć formę pisemną oraz musi być wyrażona swobodnie i świadomie. Kurator sądowy winien odpowiednio pouczyć te osoby o warunkach wykonywania kara w SDE oraz konsekwencjach z tego wynikających; odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne. Chodzi tu o brak przeszkód do sprawnego działania aparatury monitorującej.
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.