Czy można odzyskać pieniądze z błędnie zrobionego przelewu blik?

Pytanie z dnia 13 lipca 2024

Dzień dobry, błędnie zrobiłem przelew bankowy (blik), do nieznanej mi osoby. Czy sytuacja taka podlega pod art. 409 kc (bezpodstawne wzbogacenie się)? Jeżeli nie, to czy można wiedzieć z jakiego artykułu mogę domagać się zwrotu od odbiorcy?
Pozdrawiam,
Tomasz

Dzień dobry, Właściwą podstawą prawną będzie przede wszystkim art. 410 k.c. mówiący o świadczeniu nienależnym w związku z art. 405 k.c. (bezpodstawne wzbogacenie). Pozdrawiam serdecznie Katarzyna Lubańska-Kępa radca prawny

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 lipca 2024 14:40 Zmodyfikowano dnia: 15 lipca 2024 14:40 Obejrzało: 101 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sprawę można podjąć najpierw z udziałem banku. Procedurę reguluje Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Użytkownik powinien niezwłocznie zgłosić Dostawcy Użytkownika, iż wykonał przelew na niewłaściwy rachunek. Następnie Dostawca Użytkownika, który jest jednocześnie Dostawcą Odbiorcy powinien pisemnie zawiadomić odbiorcę środków o: zgłoszeniu przez użytkownika informacji o transakcji płatniczej wykonanej z użyciem nieprawidłowego rachunku i możliwości dokonania zwrotu kwoty tej transakcji na rachunek zwrotu Dostawcy Odbiorcy, obowiązku udostępnienia użytkownikowi danych osobowych odbiorcy w celu umożliwienia dochodzenia zwrotu kwoty transakcji płatniczej wykonanej z użyciem nieprawidłowego rachunku, jeżeli odbiorca nie dokona jej zwrotu w terminie miesiąca od dnia zgłoszenia dokonanego przez użytkownika, dniu upływu terminu do dokonania zwrotu, numerze rachunku zwrotu. Jeżeli Dostawca Użytkownika nie prowadzi rachunku dla odbiorcy, powinien zwrócić się do Dostawcy Odbiorcy o podjęcie działań w celu odzyskania kwoty transakcji płatniczej wykonanej z użyciem nieprawidłowego rachunku, przekazując jednocześnie posiadane informacje w tym zakresie (m.in. kwotę błędnie przelanych środków). Powyższe działania Dostawca Użytkownika powinien podjąć nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia dokonania zgłoszenia przez użytkownika. Jeżeli w terminie miesiąca od dnia dokonania zgłoszenia przez użytkownika opisane wyżej działania nie doprowadzą do odzyskania środków przez Dostawcę Użytkownika, użytkownik może złożyć temu dostawcy pisemne żądanie udostępnienia danych odbiorcy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 lipca 2024 15:04 Zmodyfikowano dnia: 15 lipca 2024 15:04 Obejrzało: 100 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Błędny przelew BLIK - analiza prawna W opisanej sytuacji, błędny przelew BLIK do nieznanej osoby może podlegać pod art.405kc (bezpodstawne wzbogacenie). Aby jednak móc jednoznacznie stwierdzić, czy tak jest, należy ustalić, czy spełnione są wszystkie przesłanki z art.405kc: - wzbogacenie się - odbiorca musi uzyskać korzyść majątkową w postaci otrzymanej kwoty. - zubożenie - Pan, jako nadawca, musi ponieść stratę majątkową w postaci błędnie wysłanej kwoty. - bezpodstawność - wzbogacenie odbiorcy nie może mieć podstawy prawnej, np. umowy lub świadczenia wzajemnego. Jeśli wszystkie te przesłanki są spełnione, przysługuje Panu roszczenie o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia od odbiorcy. Szczególnym przypadkiem bezpodstawnego wzbogacenia, które - moim zdaniem - ma miejsce w Pana sprawie, jest świadczenie nienależne (art.410kc i nast.). Wskazany przepis w §2 stanowi, iż "świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia". W pozostałym zakresie do świadczenia nienależnego stosuje się przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu (art.405-409kc). Zapraszam do dalszego kontaktu w celu omówienia szczegółów sprawy i podjęcia dalszych kroków. Pozdrawiam, KRZYSZTOF NAWROCKI, adwokat

Odpowiedź nr 3 z dnia 15 lipca 2024 22:14 Zmodyfikowano dnia: 15 lipca 2024 22:14 Obejrzało: 100 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, tak, to jest dobra podstawa prawna, aby domagać się zwrotu środków. Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 4 z dnia 17 lipca 2024 09:13 Zmodyfikowano dnia: 17 lipca 2024 09:13 Obejrzało: 91 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Błędny przelew BLIK - analiza prawna Dzień dobry, Panie Tomaszu. W opisanej sytuacji, błędny przelew BLIK do nieznanej osoby może podlegać pod art. 409 Kodeksu cywilnego (bezpodstawne wzbogacenie). Aby jednak móc jednoznacznie stwierdzić, czy tak jest, należy ustalić, czy spełnione są wszystkie przesłanki z art. 409 kc: - Wzbogacenie się - odbiorca musi uzyskać korzyść majątkową w postaci otrzymanej kwoty. - Zubożenie - Pan, jako nadawca, musi ponieść stratę majątkową w postaci błędnie wysłanej kwoty. - Bezpodstawność - wzbogacenie odbiorcy nie może mieć podstawy prawnej, np. umowy lub świadczenia wzajemnego. Jeśli wszystkie te przesłanki są spełnione, przysługuje Panu roszczenie o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia od odbiorcy. W przypadku braku podstaw do zastosowania art. 409 kc, można rozważyć powołanie się na art. 415 kc (bezpodstawne świadczenie). Ważne: - Należy działać szybko, ponieważ odbiorca może wydać otrzymaną kwotę. - Warto skontaktować się z bankiem w celu uzyskania danych odbiorcy. - Możliwe jest również złożenie zawiadomienia o przestępstwie na policję. Zapraszam do dalszego kontaktu w celu omówienia szczegółów sprawy i podjęcia dalszych kroków. Proszę się ze mną skontaktować pod nr tel. 666864009 bądź e-mail: k.nagorska@knkkancelaria.pl, chętnie pomogę.

Odpowiedź nr 5 z dnia 18 lipca 2024 11:38 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2024 11:38 Obejrzało: 90 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.